ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen, a megatrendy
14.05.2019r. 20:56

Odnawialne źródła energii, paliwa alternatywne, czy elektromobilność to megatredny, które stawiają wyzwania firmom funkcjonującym w sektorze paliwowo-energetycznym. Między innymi na temat ich wpływu na działalność Orlenu mówił podczas panelu "Szanse i wyzwania stojące przed polskim przemysłem paliwowo-energetycznym" na Europejskim Kongresie Gospodarczym prezes Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych w PKN.

Jak podkreśli przedstawiciel Orlenu, przez firmami z sektora paliwowo-energetycznego stoją bardzo ogromne wyzwania, a Orlen staje choćby przez wyzwaniem w postaci dywersyfikacji swoich możliwości i przejścia na inne rodzaje paliw. Jednak kierunki działania są w dużej mierze zależne od regulacji i polityki państwa.

Uczestnicy dyskusji wśród głównych megatredów towarzyszących branży wymienili źródła odnawialne źródłach, paliwa alternatywne oraz elektromobilność.

Józef Wardecki odnoszą się do kwestii odnawialnych źródeł energii podkreślił, że Orlen jest zaangażowany w rozwój morskiej energetyki wiatrowej, ale zaznaczył również, że nawet tego typu źródła, które są bardziej efektywne niż inne OZE, wymagają funkcjonowania magazynów energii.

- Jeśli mówi się, że na morzu mogą powstać farmy o łącznej mocy nawet 15 GW, to musimy mieć tę moc na uwadze z punktu widzenie magazynowania energii. Dlatego kwestia magazynowania energii jest wiodącym tematem - mówił.
Jednocześnie przedstawiciel Orlenu zwrócił uwag uwagę na rozwój fotowoltaiki w tym instalacji prosumenckich, które jak zaznaczył, mają bardzo duże znaczenie, bo energię z tych źródeł otrzymujemy w szczycie, czyli okresie największego zapotrzebowania.

W ocenie przedstawiciela Orlenu bardzo istotną kwestią dla firm z sektora paliwowo energetycznego jest kwestia przejścia na nową generację paliw alternatywnych i poszukiwanie takich paliw.

W tym miejscu zwrócił uwagę na węgiel i jego zagazowanie. Jak mówił, warto myśleć o powierzchniowych technologiach zgazowania, które umożliwiają między innymi wykorzystania syngazu np. w przemyśle petrochemicznym do produkcji wodoru.

W dyskusji poruszono też temat elektromobilności. Przedstawiciel Orlenu zasygnalizował problem baterii do pojazdów z napędem elektrycznym i obciążenia dla środowiska jakie niesie ich produkcja oraz utylizacja. W ocenie Józefa Węgreckiego alternatywą dla silników elektrycznych może być paliwo wodorowe. Jak powiedział, trwają już pracę nad spalaniem wodoru w silnikach spalinowych i jeśli te prace zakończą się sukcesem, to można w bardzo krótki czasie przejść na paliwo wodorowe, a Orlen jest największym producentem wodoru w Polsce i koncern nie będzie miał żadnego problemu z wyprodukowaniem odpowiedniego paliwa. Według Węgreckiego napęd wodorowy w pierwszym rzędzie należy brać pod uwagę do wykorzystania w transporcie ciężkim, który wymaga o wiele większy zasięgów niż powalają na to pojazdy z napędem elektrycznym.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE