ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mika-Bryska: nowoczesne ciepłownictwo ma naprawdę dobrą przyszłość
15.05.2019r. 05:11

Naprawdę dobrą przyszłość mają przed sobą nowoczesne firmy ciepłownicze, elastyczne i wykorzystujące inteligentne narzędzia, wychodzące daleko poza oferowanie jedynie komfortu ciepła, a dostarczające również rozwiązania związane z efektywnością energetyczną i obniżeniem zapotrzebowana na ciepło, przede wszystkim dlatego, że taka usługa będzie się sprzedawała i na taką usługę czeka coraz więcej odbiorców - powiedziała Małgorzata Mika-Bryska, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych Veolia Energia Polska podczas odbywającego się w Katowica 11 Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Biorąca udział w panelu Polskie Ciepło Małgorzata Mika-Bryska określiła dwa cele dla ciepłownictwa, które są jak najbardziej realne do zrealizowania w horyzoncie czasowym do 2030 r. Pierwszy cel, indykatywny, to przekształcenie i modernizacja wszystkich systemów ciepłowniczych w efektywne energetycznie. Jest to według niej jak najbardziej wykonalne przy spełnieniu kilku założeń, takich jak istnienie lokalnych zasobów, czyli węgla lub gazu w kogeneracji lub ciepła odpadowego i ciepła z odpadów. Innym założeniem jest połączenie różnych technologii w oparciu o OZE oraz ciepło odpadowe i ciepło z odpadów, jak również kogenerację. - W zależności od tego, w jakiej lokalizacji funkcjonuje dany system ciepłowniczy, w szczególności w oparciu o własne zasoby, ekonomiczne uzasadnione jest, aby systemy kształtowały się w tym kierunku. Myślę, że jest ku temu bardzo dobry klimat. Cel ten wpisuje się również w zrównoważony rozwój miast - powiedziała dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych Veolia Energia Polska.

Drugim celem, jaki wskazała Małgorzata Mika-Bryska, jest pełne włączenie systemów ciepłowniczych w elektroenergetykę pod kątem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

- Myślę, że opracowywana strategia dla ciepłownictwa może być tak zaprojektowana jeżeli chodzi o instrumenty i o finansowanie, aby te dwa cele zostały osiągnięte - podsumowała dyrektor Mika-Bryska.

Według uczestniczącego w panelu Jacka Boronia, prezesa Węglokoks Energia działania przedsiębiorstw ciepłowniczych będą zmierzały w kierunku zmniejszania mocy źródeł poniżej 20 MW i dywersyfikacji paliwa, poszukiwania OZE i zwracania się w kierunku biomasy, czy geotermii. Muszą powstać systemy ciepłownicze wielopaliwowe i węgiel nie będzie eliminowany z tych systemów, ponieważ spalanie węgla jest funkcją czysto ekonomiczną. Źródła poniżej 20 MW funkcjonują poza ETS w innej rzeczywistości ekonomicznej i prawnej. Podkreślił on, że użyteczność publiczna jest czymś zupełnie innym niż energetyka, co należy uwzględnić w planach przebudowy ciepłownictwa w Polsce.Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła jest zadnia, że przyszłością polskiego ciepłownictwa i kogeneracji są magazyny energii i ciepła, które optymalizują produkcję energii w kogeneracji. Wskazał on również uwagę na niszę dla ciepłownictwa sieciowego jaką jest produkcja chłodu.
Piotr Górnik, dyrektor do spraw energetyki cieplnej w Fortum był zdania, że ciepłownictwo jest coraz bardziej znaczące w systemie energetycznym kraju. Najważniejszym z punktu widzenia ciepłownictwa jest zapewnienie czystego powietrza w miastach. Jest to szansa dla firm związanych z ciepłownictwem sieciowym, ale i szansą na zmianę produktu, który może być oferowany klientom. Dodatkową szansą na zapewnienia czystego powietrza i komfortu życia w miastach jest połączenie energetyki z Gospodarką Obiegu Zamkniętego. Ciepłownictwo jest miejscem, gdzie niezbilansowanie energii elektrycznej może znaleźć swoje wykorzystanie. Wyprodukowane ciepło można magazynować w sieciach i w budynkach.

Zdaniem Damiana Majkowskiego z Departamentu Inwestycji Samorządowych, Polskiego Funduszu Rozwoju, największym wyzwaniem dla ciepłownictwa jest szeroko pojęta digitalizacja systemów ciepłowniczych - wdrażanie inteligentnych technologii informatycznych oraz opracowywanie strategii organizacyjnych mających na celu przede wszystkim optymalizację kosztów oraz poprawę jakości sieci ciepłowniczych. Celem jest w tym przypadku redukcja emisji oraz pomoc operacyjna firmom w generowaniu nowych strumieni przychodów. Jednym z przyszłych trendów jest wykorzystanie źródeł produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu z małą infrastrukturą elektroenergetyczną umożliwiające tworzenie obiegów zamkniętych i samobilansowanie miast pod względem energii elektrycznej.

Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie zaproponował szereg celów związanych z przyszłością sektora ciepłowniczego. Pierwszym z nich było zapisanie w Polityce Energetycznej Polski celu 32 proc. udziału OZE w produkcji ciepła w całym sektorze ciepłowniczym. Kolejny cel to wybudowane do 2030 r. małych, średnich i większych źródeł kogeneracyjnych o łącznej mocy 3 tys. Kolejny cel, którego nie da się opisać liczbowo, ale można go precyzyjnie określić to zmiana już do 2020 r. funkcjonującego modelu regulacji dla przedsiębiorstw koncesjonowanych. Według prezesa IGCP jego formuła kosztowa absolutnie nie pasuje do obecnych warunków prowadzenia biznesu. Innym z zaproponowanych celów było wprowadzenie do 2020 r. uregulowań prawnych dot. regulacji stanu sieci ciepłowniczych oraz wprowadzenie instrumentów finansowych umożliwiających wymianę instalacji wewnątrz budynków.

Uczestnikiem panelu Polskie ciepło był też Tomasz Świetlicki, dyrektor departamentu energetyki i ciepłownictwa Ministerstwa Energii. Poinformował on, że nad strategią dla ciepłownictwa pracuje zespół powołany przez ministra energii, a dokument ten ma być opracowany do końca tego roku. Tomasz Świetlicki przypomniał, że zarówno Polityka Energetyczna Polski, jak i strategia dla ciepłownictwa, która będzie dokumentem wykonawczym dla PEP przewiduje, że jeszcze przez najbliższe dziesięciolecia węgiel będzie podstawą polskiego systemu energetycznego, w tym również ciepłowniczego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE