ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen i Lotos przygotowują się do połączenia spółek
15.05.2019r. 05:52

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, PKN Orlen i Grupa Lotos współpracują w Komisji Europejskiej na rzecz połączenia obu spółek przy wycenie i formułowaniu wniosku o koncentrację. Jego przygotowanie ma się zakończyć w ciągu najbliższych miesięcy - zdradzili przedstawiciele obu firm.

- Zgodnie z planem z lutego 2018 roku PKN Orlen ma przejąć Grupę Lotos. Komisja Europejska bada nasze wnioski i rozmawiamy z nią na temat połączenia. Liczymy, że w ciągu najbliższych miesięcy dopracujemy wniosek, na podstawie którego możemy otrzymać zgodę na połączenie z grupą Lotos. Ta konsolidacja winna odbyć się już dawno tak, jak to miało miejsce w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech czy na Węgrzech. Po niej PKN Orlen będzie jeszcze większym znaczącym graczem na rynku - powiedział Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen.

Fuzja ma jego zdaniem dać synergię i pozwolić na koordynację pracy. - Lotos nie jest w stanie na przykład zagospodarować tzw. benzyny surowej, a my jesteśmy w stanie ją zagospodarować. Dodatkowo będzie łatwiej negocjować większe wolumeny zakupu ropy - powiedział.

Pytany o możliwości zakłócenia konkurencji Leszczyński powiedział, że ceny paliw na rynku hurtowym są pochodną cen ropy i kursu dolara, ale także parytetu handlowego. - W detalu mamy także od kilku lat konkurencje na rynku. Połączenie spółek nie wpłynie negatywnie na konkurencję, a wręcz przeciwnie, będzie sprzyjać rozwojowi gospodarczemu - powiedział.
Jarosław Kawula, wiceprezes zarządu ds. produkcji i handlu w Grupie Lotos powiedział, że jego spółka uczestniczy w wycenie związanej z wnioskiem.

- Nie współpracujemy przy pracach analitycznych dotyczących efektu synergii i przy możliwej zwiększonej marży, ale potwierdzamy to, co mówi przedstawiciel Orlenu - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Kawula.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE