ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nadal nie ma klientów na ropę z połączenia Odessa - Brody - Gdańsk
15.05.2019r. 05:56

Podczas panelu poświęconego sektorowi naftowemu i chemicznemu na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2019 powrócił temat ropociągu Odessa - Brody - Gdańsk jako alternatywy dla ropociągu Przyjażń. Według PERN nadal nie ma klientów na ropę z tego połączenia - czytamy w BiznesAlert.pl.

Igor Wasilewski stojący na czele PERN, polskiego operatora sieci przesyłu ropy naftowej, został zapytany o alternatywę do dostaw ropociągiem Przyjaźń w postaci ropociągu Odessa - Brody- Gdańsk. Przypomniał, że projekt ma już kilkanaście lat. - Dzisiaj budowa rury to jedno, ale drugie to znaleźć klienta, który będzie z niej korzystał. Budowa pustej rury nikomu nie służy. To jest pytanie do rafinerii. Dzisiaj nie widzę klientów, którzy kupią ropę z tej rury by była opłacalna - powiedział.

Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen powiedział, że to ciekawy projekt geopolityczny. - Musi on mieć ekonomiczne uzasadnienie, nie może to być decyzja jednej firmy. Nasza spółka nie jest w stanie sama podjąć decyzji w sprawie dostaw ropy do Czech w ramach tego projektu. Toczą się w Czechach rozmowy na temat tego, jak radzić sobie z tym w przyszłości - zdradził.

Wiceprezes Grupy Lotos Jarosław Kawula powiedział, że ropociąg sam w sobie jest tańszy w eksploatacji, a dużo droższy w budowie, więc musi on być trwale rentowny i łączyć dostawcę z odbiorcą na lata. Odbiorcą są rafinerie w Europie Środkowej, a kto jest dostawcą? Dostawcy są głównie z Azerbejdżanu. Czy jesteśmy w stanie związać się z nimi na lata? - pytał.
- Projekt Odessa - Brody - Gdańsk to ropa sprowadzona z tankowca, a więc byłaby ona rozładowywana dwa razy, co zwiększyłoby koszty logistyczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ropa z tego kierunku docierała do Gdańska. Raczej jej tam jednak nie widać. Widoczna jest za to ropa z Kazachstanu, ale jeszcze nie ma uzasadnienia biznesowego dla budowy ropociągu, który mógłby dostarczać ropę z tego kierunku.

Sergiej Skripka, prezes Sarmatii, operatora Odessa-Brody-Gdańsk podkreślił, że projekt był skrojony na 10 mln ton ropy przy dostawach po akceptowalnych cenach. Zgodził, że się, że decyzje spółek nie wystarczą do jego i potrzebna jest także "zgoda geopolityczna" - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE