ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PGNiG w "Parkiecie" o problemach z przedłużeniem koncesji
15.05.2019r. 06:19

Na temat problemów z procesem przyznawania koncesji na wydobycie węglowodorów i konsekwencji, jakie niesie to dla krajowego wydobycia gazu , mówi w wywiadzie z "Parkietem" prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak.

Prezes PGNiG w rozmowie z gazetą giełdy podkreślił, że mając na uwadze fakt, iż polski gaz jest najtańszy, trzeba zrobić wszystko, by każde złoże, które spełnia warunki geologiczne, sczerpać do końca. Jednak w jego ocenie na przeszkodzie w realizacji tego celu stoją zmiany, które zaszły procesie przyznawania koncesji w Polsce.

Jak podkreślił prezes Woźniak, PGNiG czeka obecnie na przedłużenie lub zmianę ponad 30 koncesji na wydobycie węglowodorów, a w więcej niż połowie przypadków terminy rozpatrzenia złożonych wniosków zostały znacznie przekroczone.

Prezes daje przykład między innymi wniosku o zmianę koncesji Kamień Mały, w przypadku którego procedura trwa ponad 2,5 roku, choć z teoretycznie wnioski koncesyjne powinny być rozpatrzone w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych w dwa miesiące.

Jednocześnie rozmówca "Parkietu" podkreśla, że w przypadku wygaśnięcia koncesji nie można dalej z danego złoża pozyskiwać surowca, a ponadto prawo nakazuje likwidację urządzeń i rekultywację terenu kopalni.
Jak tłumaczy w gazecie giełdy prezes Woźniak, proces koncesyjny regulują przepisy, które obowiązują od wielu lat, ale z początkiem ubiegłego roku organ koncesyjny zmienił ich interpretację. Chodzi o kwestię dostępu do gruntu, którą wcześniej wnioskodawca mógł potwierdzić oświadczając, że stara się o dostęp do gruntu lub taki posiada. Natomiast obecnie wymagane jest udokumentowanie tego prawa np. w formie umowy własności, czy dzierżawy. Prezes PGNiG zwraca uwagę, że nie jest to łatwe, bo w wielu przypadkach trudno ustalić kto jest właścicielem gruntu.

Rozmówca "Parkietu" podkreśla jednocześnie, że z punktu widzenia PGNiG przedłużające się procedury to ogromy problem, bo w ciągu trzech latach aż 70 z 202 posiadanych przez spółkę koncesji wydobywczych, będzie wymagało przedłużenia.

Prezes dodaje jednocześnie, że te same problemy dotyczą koncesji poszukiwawczo-rozpoznawczych i łącznych.

- Jeśli opóźnienia się utrzymają, oznacza to dla naszej grupy utratę przychodów. To również wymierne straty dla polskiego bilansu gazowego. Mniej krajowego surowca oznacza, że zamiast korzystać z najpewniejszego i najtańszego źródła gazu - co ma swoje przełożenie na cenę - będziemy zmuszeni do dodatkowych zakupów z importu - powiedział "Parkietowi" prezes Woźniak.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jasio 15.05.2019r. 07:21
Organem koncesyjnym jest minister Jędrysek. A on zajęty jest innymi rzeczami
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 15-05-2019r. 10:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: miks 15.05.2019r. 11:10
nikt rozsądny tego nie rozumie. W koncesjach jest totalny chaos. nigdy nie było tak źle
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE