ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mocny wzrost zapasów ropy w USA ma przewagę nad ryzykami z B.Wschodu - cena spada
15.05.2019r. 08:15

Ropa na nowojorskiej giełdzie paliw tanieje po tym, jak mocno wzrosły jej zapasy, bo aż o ponad 8 mln baryłek. W tej sytuacji maleją obawy o ryzyka związane z dostawami ropy z krajów Bliskiego Wschodu - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana teraz po 61,36 USD, po zniżce ceny o 0,68 proc. Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 70,95 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,74 proc.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim najnowszym raporcie, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 8,63 mln baryłek. Dane te mocno zaskoczyły analityków, bo spodziewali się oni spadku zapasów o 1,2 mln baryłek.

W tej sytuacji już dużego znaczenia nie mają na razie ryzyka związane z dostawami ropy z Bliskiego Wschodu.

"Ujawniony w raporcie API mocny skok zapasów ropy w USA +podkopuje+ premię za ryzyko związane ze wzrostem napięcia na Bliskim Wschodzie" - mówi Vandana Hari, założycielka Vandana Insight.

W ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie podały, że doszło do aktów sabotażu przeciwko czterem statkom handlowym w pobliżu emiratu Al-Fudżajra, ok. 140 km na południe od cieśniny Ormuz.

Również Arabia Saudyjska informowała wcześniej o atakach na dwa jej tankowce w Zatoce Perskiej.
Teraz Saudyjczycy podali, że doszło do ataku dronów na jej infrastrukturę naftową.

Saudyjski minister energetyki Chalid al-Falih poinformował we wtorek, że dwie przepompownie ropy naftowej, obsługujące największy w kraju ropociąg Wschód-Zachód, zostały zaatakowane przez drony załadowane materiałami wybuchowymi. Do ataków przyznali się jemeńscy rebelianci Huti.

Falih nazwał ten atak "aktem terroryzmu" wymierzonym w globalne dostawy ropy. Podkreślił, że konieczne jest przeciwdziałanie "ugrupowaniom terrorystycznym stojącym za takimi niszczycielskimi atakami", łącznie ze wspieranymi przez Iran szyickimi rebeliantami Huti.

Ropa w USA zyskała podczas poprzedniej sesji 1,2 proc. W poniedziałek WTI staniała z kolei o 1 proc.

W tym miesiącu notowania surowca mocno się wahają w związku z eskalacją napięcia w rozmowach handlowych pomiędzy USA a Chinami, co grozi spadkiem popytu na surowce. Na zmienność cen ropy ma też wpływ wzrost ryzyk w Zatoce Perskiej.

Kluczowi producenci ropy z OPEC spotkają się w tym tygodniu w Jeddah, w Arabii Saudyskiej, aby dokonać przeglądu sytuacji na rynku ropy naftowej przed ministerialnym spotkaniem kartelu, w czerwcu, na którym zapadnie decyzja czy OPEC przedłuży cięcia produkcji ropy na II połowę 2019 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE