ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: żadne decyzje dot. Tauronu Wydobycie nie zapadły
15.05.2019r. 11:01 15.05.2019r. 09:49

Nie zapadły żadne decyzje dotyczące aktywów Tauronu Wydobycie, trwa poszukiwanie rozwiązań i źródeł finansowania dla tego segmentu - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

"To jest etap poszukiwania rozwiązań i źródeł finansowania niż decyzji. Żadne decyzje po stronie właścicielskiej, ani po stronie zarządu spółki nie zapadły. (...) Różne głosy związane z poszukiwaniem rozwiązania w tym zakresie, są głosami opinii, a nie decyzji" - powiedział Tchórzewski podczas sejmowej komisji.

W poniedziałek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział dziennikarzom, że Ministerstwo Energii pracuje nad rozwiązaniami dla aktywów węglowych Tauronu.

Pytany, czy jest logika biznesowa w tym, by Tauron sprzedał jakieś aktywa węglowe odpowiedział: "Jest, chcemy to przedstawić, bo teraz nad tym pracujemy". Dodał, że chce, by pomysł został przedstawiony jeszcze w maju. Tobiszowski powiedział też, że Tauron ma ważne inwestycje, potrzebuje "oddechu", a pewne rzeczy trzeba uporządkować.

"Nie ma żadnych planów, które by się wiązały z likwidacją zakładów górniczych, z zagrożeniem miejsc pracy" - powiedział w środę podczas komisji sejmowej prezes Tauronu Filip Grzegorczyk.

W 2018 roku strata EBITDA segmentu wydobycie w grupie Tauron wyniosła 207 mln zł.
Jak powiedział w środę wiceprezes Tauronu Marek Wadowski, za zdecydowaną większość ujemnego wyniku w ubiegłym roku odpowiadała kopalnia Janina, która wydobyła prawie 1,43 mln ton węgla.
"Kopalnia Janina powinna wydobywać zdecydowanie powyżej 2 mln ton, by jej wydobycie było opłacalne" - powiedział wiceprezes.

Poinformował, że w kopalni Sobieski wydobycie węgla w 2018 roku wyniosło 2,36 mln ton, a w kopalni Brzeszcze 1,23 mln ton.

Wadowski powtórzył, że poprawa sytuacji finansowej obszaru wydobycia nie jest możliwa w krótkim okresie.

"Aby można było oczekiwać efektów działań, musi upłynąć trochę czasu. (...) Ten rok dla segmentu wydobycie nie będzie łatwy. Może będzie trochę lepiej niż w 2018 roku" - powiedział Wadowski, zastrzegając, że sytuacja w 2019 r. może być jednak podobna rdr ze względu na pożary i zagrożenia pożarowe w kopalniach.

"Dopiero w perspektywie 2022 roku istnieje możliwość poprawy sytuacji, bo będą efekty z prowadzonych teraz inwestycji" - powiedział wiceprezes.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: sarkazm 15.05.2019r. 20:10
Komu i za ile chcą wcisnąć tego trupa z szafy? Giełdowym JSW lub Bogdanka, czy PGG (własność spółek giełdowych)?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obserwator 16.05.2019r. 22:32
Panowie politycy, musicie zadać sobie jedno, ale ważne pytanie - co jest dla was ważniejsze - państwowe górnictwo... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE