ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Samorząd Pszowa przejął od SRK część terenów dawnej kopalni Anna
15.05.2019r. 15:08

Samorząd Pszowa (Śląskie) przejął w środę od Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) część terenów i obiektów dawnej kopalni Anna w tym mieście. Gmina zamierza zagospodarować je przy współpracy z potencjalnymi inwestorami, zachowując unikatowy charakter tego terenu.

"Jako właściciel będziemy chcieli w możliwie krótkim terminie zagospodarować otrzymane tereny i obiekty po byłej kopalni Anna (...). Rada Miasta powoła specjalny zespół, który przygotuje plan wykorzystania otrzymanych nieruchomości i poszukiwać będzie dla nich inwestora" - poinformował burmistrz Pszowa Czesław Krzystała.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała gminie Pszów w formie darowizny budynki i budowle oraz grunty wartości ponad 4,6 mln zł. Samorząd przejął nieruchomości o powierzchni 7,4 ha, 10 budynków, 17 budowli oraz 18 innych składników majątku. Część z nich jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Burmistrz przypomniał, że tereny dawnej kopalni znajdują się w centrum miasta, a górnicze obiekty od prawie 200 lat tworzą wizerunek Pszowa.

Wiceprezes SRK Beata Barszczowska poinformowała, że przekazanie gminie nieruchomości umożliwia ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego z 2007 roku.

"Spełniony został warunek, że mienie będzie wykorzystywane do celów publicznych. Ważne, że służyć będą rozwojowi gospodarczemu Pszowa. Deklaracja władz gminy, że będzie także eksponować dziedzictwo kulturowe górnictwa węgla kamiennego, wpisuje się dodatkowo w publiczny cel darowizny" - oceniła wiceprezes.
Rodowód dawnej kopalni Anna sięga lat 30. XIX wieku. Przekazane gminie Pszów obiekty mają bogatą historię, część z nich chroniona jest zapisami konserwatorskimi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. To m.in. zaprojektowany przez Hansa Poelziga budynek maszyn wyciągowych szybu "Chrobry 1", zaś wizytówką Pszowa i kopalni jest wieża szybu "Jan". Szyb ten zaczęto budować w 1855 r. i wielokrotnie przebudowywano. Jego obecny kształt wiąże się z instalacją maszyny wyciągowej firmy Skoda - dziś także zabytkowej.

Działająca przez 170 lat kopalnia Anna w Pszowie na ziemi rybnickiej zakończyła wydobycie węgla w początkach 2012 roku, ponieważ w jej złożach skończył się węgiel. O tym, że zakład zostanie zamknięty, mówiono już w 2004 r., gdy formalnie połączono Annę z pobliską kopalnią Rydułtowy. Po zakończeniu wydobycia załoga Anny przeszła do Rydułtów i innych kopalń Kompanii. W marcu 2016 r. majątek danej kopalni trafił do SRK.

Historia kopalni Anna sięga 1832 r., kiedy burmistrz Rybnika Augustyn Ferdynand Fritze kupił ziemię w Pszowie z myślą o uruchomieniu kopalni węgla. Eksploatację rozpoczął w 1842 r. na polu górniczym, któremu nadał nazwę Anna. Kopalnia szybko się rozwijała. W latach 1888-1891 rozwój został wstrzymany z powodu jej całkowitego zalania. Zakład ponownie uruchomił nowy właściciel. Nastąpił szybki wzrost produkcji węgla. W 1929 r. kopalnia wydobywała już ponad milion ton węgla rocznie, zatrudniając 2,9 tys. osób. Rekordowe wydobycie blisko 2,9 mln ton węgla osiągnięto w okresie PRL - w 1978 r.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń w minionych sześciu latach przekazała gminom pogórniczy majątek wartości ponad 25 mln zł. Obecnie przygotowuje do przekazania samorządom kolejne tereny i obiekty w kilkunastu miejscowościach. Przejęły je m.in. samorządy Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Miedźnej, Katowic, Wojkowic i Bytomia.

Do SRK należy - w ponad 70 gminach w woj. śląskim, małopolskim i dolnośląskim - ponad 13 tys. działek o łącznej powierzchni ok. 3,3 tys. hektarów, oraz kilka tysięcy rozmaitych budowli i budynków. Spółka zarządza też pogórniczymi mieszkaniami, których jest prawie 16 tys., a ich łączna powierzchnia przekracza 630 tys. m kw.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE