ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ziółkowski: przyszłość przemysłu to "product as service"
15.05.2019r. 15:53

- Należy zmienić podejście do produkcji przemysłowej i zacząć traktować ją w kategoriach "product as service" - powiedział Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego podczas 11 Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Prezes Andrzej Ziółkowski brał udział w panelu Przemysł w Europie.

Kwestia ograniczonych zasobów związanych z coraz większą presją ekologiczną stwarza według niego dodatkowe wyzwania, w tym te związane z energochłonnością. - Gdy ceny energii były dość niskie, to okresy zwrotu inwestycji związanych z energochłonnością były zbyt długie. W sytuacji nieprzewidywalności zdarzeń rynkowych firmy nie chcą inwestować w przedsięwzięcia związane z zarządzaniem energią w dłuższej perspektywie niż 3 lata, gdyż okres zwrotu z tych inwestycji nie jest atrakcyjny - powiedział prezes UDT,

Andrzej Ziółkowski zwrócił uwagę, że UDT jest obecnie jedyną polską jednostką akredytowaną w zakresie normy 50001. Jednocześnie Urząd ma bardzo mało zleceń związanych z certyfikacją systemów zarządzania energią, co jest odzwierciedleniem zainteresowania przedsiębiorstw przemysłowych działaniami w tym zakresie.

Według prezesa UDT obecne ceny energii związane z kosztami emisji CO2, mogą być w najbliższej perspektywie impulsem do innego postrzegania zagadnień związanych z energią. Zwrócił on równocześnie uwagę, że na energię trzeba patrzeć pod kątem zasobów. Innym ważnym zagadnieniem jest według niego kwestia wody, która w najbliższej perspektywie może stać się dużym problemem dla Polski wymagającym efektywnego i oszczędnego gospodarowania jej zasobami.

- Mając świadomość nieprzewidywalności zdarzeń rynkowych i ryzyka związanego z zaopatrzeniem w energię, przemysł, zwłaszcza energochłonny musi myśleć o jej własnych źródłach. Po pierwsze są to źródła, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne państwa na wypadek różnych zawirowań, ale przede wszystkim zabezpieczą ciągłość funkcjonowania firm - powiedział Andrzej Ziólkowski.Dyskusja podczas panelu Przemysł w Europie skupiła się przede wszystkim wokół zagadnień związanych z reindustrializacją i digitalizacją.
Biorący udział w panelu Marek Niedużak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii stwierdził, że reindustrializacja to transformacja istniejącego przemysłu. W transformacji tej ma pomagać powołana i funkcjonująca siedzibą w Radomiu platforma przemysłu 4.0. Jest to fundacja z dużym udziałem partnerów przemysłowych, która w założeniu ma być miejscem wsparcia i dzielenia się know how i najlepszymi praktykami.

Aneta Muskała - wiceprezes zarządu International Paper Kwidzyn wskazała na konieczność wsparcia firm w postaci programów rządowych umożliwiających pozyskanie finansowania na działania z obszaru digitalizacji oraz badań i rozwoju.

Paweł Gruza - wiceprezes zarządu KGHM postrzega reindustrializację jako nowy standard myślenia o przemyśle, jako "trampolinę" do tworzenia bardziej zaawansowanych usług.

Według Łukasza Petrusa - prezesa zarządu PGO, rozwiązania z obszaru automatyzacji i dygitalizacji stosowane są w przypadkach, gdy praca jest trudna z puntu widzenia ergonomicznego, zagrożeń bhp i ciężkiego środowiska pracy. Są one również odpowiedzią na starzejące się kadry i bark dostępu do specjalistów. Działania te wymusza również otoczenie rynkowe firmy. - W przypadku podejmowanych inwestycji praktycznie każdą operację, którą dotychczas wykonywali ludzie, zastępują gniazda w pełni zautomatyzowane, gdzie rola człowieka sprowadza się do obsługi oprogramowania i przeglądów. Czynności załadowcze, transportowe i obróbcze wykonują dzisiaj roboty i automaty. Zmiany te powodują również, że przemysł ścieżki zaczyna być atrakcyjny dla młodych ludzi - powiedział Łukasz Petrus.

Łukasz Otta - business development manager w firmie Siemens zwrócił uwagę, że w obliczu digitalizacji, przed typowym przedsiębiorstwem stoi wyzwanie w postaci potrzeby nowych kompetencji technicznych z obszaru automatyki i elektroenergetyki rozszerzone o IT, czyli umiejętności analizowania danych oraz tworzenia jednorodnych baz danych. Inne kompetencje to znajomości całego procesu w firmie, zorientowanie na biznes i komunikacja w zespole. Ostatnia grupa to kompetencje personalne - otwartość na wyzwania i gotowość do ciągłego doskonalenia się.

Aron Gereben - ekonomista Europejskiego Banku Inwestycyjnego poinformował, że z badań przeprowadzonych przez bank wynika, iż dygitalizacja zdecydowanie zmienia wyniki firm, spowodowała wzrost ich sprzedaży o 10 proc., wzrost wydajności pracy oraz zwiększenie inwestycji w aktywa niematerialne i działania badawczo-rozwojowe. Największą barierą były kompetencje, czyli pozyskanie zasobów ludzkich o odpowiednich kwalifikacjach. Firmy, które skutecznie przeszły przez cyfryzację, stają się liderami rynku. Badania wskazały jednak, że digitalizacja może mieć również destrukcyjny wpływ na konkurencję, gdyż rozwiązania stosowane przez wiele firm na rynku są bardzo podobne.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE