ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd zajmie się nowymi rozwiązaniami dla prosumentów
16.05.2019r. 00:31

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, rządowy zespół ds. energetyki prosumenckiej finalizuje prace nad nowymi regulacjami dla inwestorów planujących uruchomienie mniejszych instalacji OZE. W przyszłym tygodniu propozycjami wypracowanymi przez zespół kierowany przez minister przedsiębiorczości Jadwigę Emilewicz ma się zająć Rada Ministrów.

Dziś propozycjami wypracowanymi przez zespół prosumencki kierowany przez minister Emilewicz ma się zająć Komisja Prawnicza Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w przyszłym tygodniu mają one trafić pod obrady rządu.

Założenia programu Energia Plus mają zostać zaprezentowane dziś przez resort przedsiębiorczości podczas odbywającego się w Warszawie III Kongresu Energetyki Obywatelskiej, którego organizatorem jest ruch "Więcej niż Energia".

Nowe regulacje dla prosumentów mają znaleźć się w przygotowanym przez Ministerstwo Energii projekcie nowelizacji ustawy o OZE, który powinien trafić do prac w parlamencie w najbliższych tygodniach.

Niedawno Ministerstwo Przedsiębiorczości zasygnalizowało, że na razie planowane jest jednak wprowadzenie tylko kilku rozwiązań, a na kolejne, które zwiększą możliwości inwestowania w prosumenckie, odnawialne źródła energii, musimy poczekać do kolejnej nowelizacji ustawy o OZE.

Jak poinformował w rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem, w najbliższej nowelizacji możemy spodziewać się objęcia przedsiębiorców definicją prosumenta, aby docelowo mogli oni korzystać z systemu opustów.
W najbliższej nowelizacji ustawy o OZE możemy spodziewać się ponadto wprowadzenie delegacji do rozporządzenia mającego doregulować kwestię obsługi właścicieli mikroinstalacji.

Rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem zaznaczył, że w następnym etapie prac w zakresie produkcji energii z należących do przedsiębiorców mikroinstalacji rozważane jest wprowadzenie możliwości wyboru - albo systemu opustów, albo systemu, z którego mogą korzystać obecnie.

Ewentualnych regulacji w tym zakresie mamy spodziewać się jednak już w kolejnej nowelizacji ustawy o OZE, której przygotowanie zapowiedziało już Ministerstwo Energii i w której mogą ponadto pojawić się nowe zasady rozliczeń przedsiębiorstw posiadających instalacje o większej mocy, przekraczającej ustawową moc mikroinstalacji, a więc 50 kW.

Aktualny projekt nowelizacji ustawy o OZE jest nadal przedmiotem prac rządu. Po zaakceptowaniu go przez Radę Ministrów będzie mógł trafić do prac w parlamencie.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Andre 16.05.2019r. 07:32
A jak tam taryfa antysmogowa, ile tysięcy odbiorców skorzystało ze świetnego pomysłu ministra i premiera? Jakoś nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Agniecha 16.05.2019r. 13:22
Wpisać wprost do ustawy kwestię bilansowania między fazami. Obecnie np, Tauron dodatkowo zarabia na prosumentach, a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE