ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

O nowych zastosowaniach węgla na Europejskim Kongresie Gospodarczym
16.05.2019r. 00:42

O nowych zastosowaniach węgla rozmawiali uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Prelegenci przekonywali, że samo spalanie węgla, to w dzisiejszych czasach jedno z najgorszych możliwych rozwiązań.

W panelu dyskusyjny pt. "Nowe zastosowania węgla" wzięli udział: senator Adam Gawęda, dr Janusz Jureczka z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG, prof. Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa, Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje oraz prof. Marek Ściążko z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

Senator Gawęda podkreślił, że mówiąc o przyszłości węgla trzeba pamiętać o otoczeniu prawnym, głównie europejskim, które kształtuje bardzo surowe i nieprzychylne realia dla branży oparte o politykę klimatyczną.

- Dlatego naszą ambicją jest by w kilku obszarach zaryzykować i zainwestować. Przyszłość węgla to przyszłość nowych dopasowanych technologii - zaznaczył Gawęda.

Oprócz modernizacji bloków energetycznych w oparciu o najnowsze technologie oraz wprowadzania kogeneracji i poligeneracji senator Gawęda wśród przyszłościowych technologii wymienił zgazowanie węgla, produkcję gazu syntezowego, produkcję wodoru z gazu koksowniczego oraz zagospodarowanie kopalnianego metanu, w tym również wydobycie metanu ze złóż węgla jeszcze przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej.

- Największe nadzieje spośród tych technologii budzi zgazowanie węgla i produkcja w ten sposób gazu syntezowego oraz paliwa chemicznego. Doświadczenia Japończyków potwierdzają, że to się biznesowo sprawdza - zaznaczył senator Gawęda.

W wyniku zgazowania węgla powstaje tzw. gaz syntezowy, czyli mieszanina tlenku węgla i wodoru. Gaz syntezowy może być z powodzeniem wykorzystywany jak substytut gazu ziemnego w przemyśle chemicznym. Obecnie zakłady chemiczne z gazu zimnego otrzymują tlenek węgla i wodór, które są następnie bazą do produkcji metanolu i amoniaku, a w dalszej kolejności nawozów, paliw, tworzyw sztucznych, kauczuków czy fenoli. Równie dobrze te wszystkie produkty mogłyby powstać z gazu syntezowego wyprodukowanego z węgla.
Prof. Prusek przytoczył szacunkowe dane, z których wynika, że obecnie na świecie działa już ponad 300 instalacji naziemnego zgazowania węgla.

- To właśnie naziemne zgazowanie węgla ma największy potencjał. W przypadku podziemnego zgazowanie wciąż trudno określić jakie będą środowiskowe skutki takiego procesu. Każdego roku w naziemnych instalacjach dokonuje się zgazowania 300-400 mln t węgla. Liderem są tutaj Chiny, gdzie zgazowuje się ponad 200 mln t węgla - wyliczał prof. Prusek, zaznaczając że są to szacunkowe dane.

- Zamiast przeznaczać prawie 10 mln t węgla na rynek indywidualny i przyczyniać się w ten sposób do powstania smogu, ten węgiel powinien być zgazowany. Niestety moje doświadczenia w tej kwestii są negatywne. Od ponad dekady o tym tylko mówimy, gorzej z działaniem - argumentował prof. Ściążko.

Jacek Srokowski, wiceprezes JSW Innowacje, mówił o inicjatywach mających na celu produkcję wodoru oraz włókien i kompozytów węglowych z produktów węglopochodnych.

- JSW jest zainteresowana, żeby optymalnie wykorzystywać swoje zasoby. Koksownia jest jak mały kombinat chemiczny. Oprócz koksu powstaje również gaz koksowniczy czy smoła. Wszystkie te uboczne produkty sprzedajemy, ale przetwarzając je w bardziej złożone produkty moglibyśmy więcej zarabiać. Podam tutaj przykład wykorzystania pyłów koksowniczych. Kiedy zaczniemy wytwarzać z nich absorbent pylisty służący do redukcji emisji rtęci, uzyskamy dwukrotnie większe przychody niż ze sprzedaży samego pyłu. W przypadku produkcji włókien węglowych, które znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, moglibyśmy osiągnąć kilkanaście razy większe przychody. To są jednak projekty niszowe i obciążone bardzo dużym ryzykiem. Trudno dziś powiedzieć, kiedy i czy w ogóle, będziemy producentem włókien węglowych. Na razie jesteśmy na etapie projektu badawczo-rozwojowego - powiedział Srokowski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE