ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KE zdecydowała ile uprawnień do emisji CO2 nie trafi na rynek
16.05.2019r. 12:06 16.05.2019r. 06:18

Komisja Europejska opublikowała w środę informację na temat całkowitej liczby uprawnień w obiegu na europejskim rynku emisji CO2 (EU ETS) oraz liczbie jednostek EUA, które trafią do rezerwy stabilizacyjnej.

Z opublikowanych przez KE danych wynika, że na europejskim rynku w obiegu jest 1 654 909 824 uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

W związku z tym Komisja zdecydowała o przeniesieniu do rezerwy stabilizacji rynkowej, poprzez zmniejszenie wolumeny aukcyjnego od września 2019 r. do sierpnia 2020 r., 397 178 358 uprawnień, co odpowiada 24 proc. całkowitej liczby uprawnień w obiegu.

KE podkreśla, że informacja o całkowitej liczbie uprawnień w obiegu odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu rezerwy stabilności rynkowej (MSR) unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS), która funkcjonuje w styczniu 2019 r. Jak wyjaśnia Komisja jeśli liczba uprawnień w obiegu przekracza próg określony w przepisach, czyli 833 mln, uprawnienia będą umieszczane w rezerwie. Zmieniona dyrektywa w sprawie EU ETS przewiduje podwojenie tempa, w jakim uprawnienia będą umieszczone w rezerwie w latach 2019-2023.
Następną publikację informacji o całkowitej liczbie uprawnień w obiegu KE przewiduje do 15 maja 2020 r. Wówczas też zostanie określona liczba uprawnień, które trafią do rezerwy w okresie od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r.

- Podane dane przez Komisję Europejską dane zaskoczyły rynek, który oczekiwał, że w sumie do rezerwy trafi 353 - 393 mln ton. Widać było to szczególnie podczas dzisiejszego otwarcie, ponieważ cena na kontrakcie terminowym EUA DEC19 otworzyła dzień z gap-em do góry i 0,15 EUR/EUA różnicy, by w ciągu pierwszych 5 min osiągnąć najwyższy dotąd poziom dzisiejszego dnia - 26.44 EUR/EUA - skomentował Tomasz Bujacz z firmy Vertos. Zwrócił on uwagę, że handlowany wolumen w ciągu pierwszych 10 minut osiągnął 1 mln ton, przypominając jednocześnie, iż w ostatnim czasie handlowany wolumen podczas notowań dziennych wynosi około 20 mln.

W ocenie Tomasza Bujacza dzisiejsza aukcja rozliczyła się słabo w stosunku do rynku wtórnego tj. na poziomie 25,81 EUR/EUA. Jak zaznaczył było to powodem lekkiej korekty cen uprawnień do emisji CO2. Mimo to, cena na kontrakcie terminowym EUA DEC19 w ostatnich 2 tygodniach nadal pozostaje w trendzie bocznym.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: niby_elektryk 16.05.2019r. 07:45
Może mi ktoś wyjaśnić jak to działa ? Za jakie pieniądze ściągane są uprawnienia z obiegu ? Po co to robią ? Jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: panicz 16.05.2019r. 09:29
niech żyje wolny rynek ktory nie jest recznie sterowany
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE