ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PGNiG: gaz powinien być paliwem pierwszego wyboru
16.05.2019r. 06:00

Gaz ziemny to paliwo, które na tle innych źródeł energii, emituje podczas spalania niewielkie ilości dwutlenku węgla. Nie zanieczyszcza powietrza cząstkami stałymi, dlatego powinien być uważany za paliwo pierwszego wyboru, jeśli chodzi o inwestycje związane z energetyką - powiedział prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak podczas panelu "Klimat i gospodarka po COP24. Dokąd teraz", który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ubiegłoroczna Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (COP24) obfitowała w dyskusje o sposobach na zmniejszenie globalnego ocieplenia.

Podczas EKG nawiązał do niej były premier, a obecnie poseł Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Mówiąc o wymaganiach, jakie są stawiane przed krajami Europy w związku z koniecznością zmniejszenia emisji dwutlenku węgla powiedział, że Polska jest traktowana wyjątkowo. 

"Jesteśmy traktowani lepiej niż inni, nie możemy być traktowani na równi, bo nie damy rady. Zgłosiłem poprawkę do budżetu unijnego, mam nadzieję, że to pozwoli dofinansowywać takie regiony jak nasz. Potrzebujemy wsparcia proekologicznego, widocznego dla mieszkańców" - powiedział Buzek.

"Polityka klimatyczna przebiła się do świadomości polskiego społeczeństwa, nie ma tutaj żadnej wątpliwości - stwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk. - Myślę, że oprócz organizacji konferencji w Katowicach, gdzie byliśmy gospodarzami, wpłynęły na to również anomalie pogodowe, coś co odczuwamy na własnej skórze, czyli powtarzające się susze" - powiedział Kowalczyk.

Sposobem na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez Polskę może być powszechne zastosowanie gazu ziemnego w energetyce.
"Gaz ziemny jest nośnikiem niskoemisyjnym. Jest co prawda paliwem kopalnym, więc nie można mówić o braku emisji dwutlenku węgla, niemniej emituje go o połowę mniej niż wszystkie rodzaje węgla - kamienny i brunatny. Poza tym nie emituje podczas spalania żadnych cząstek stałych, tak jak na przykład ropa naftowa. Powinien być paliwem pierwszego wyboru, jeśli ktoś rozważa inwestycje, czy to w generację prądu czy też ciepła" - powiedział podczas panelu prezes Woźniak.

Zwrócił również uwagę, że w prognozach na 2040 rok zapotrzebowanie na gaz ziemny szacuje się w Polsce na poziomie ponad 27 miliardów metrów sześciennych na rok. Obecnie zużywamy 18 miliardów. "Daleko nam więc do średniej europejskiej, która wynosi miliard metrów sześciennych na milion osób, ale popyt na gaz będzie wzrastał" - dodał prezes PGNiG. 

Prezes PGNiG skomentował też pomysły związane z wytwarzaniem syntetycznego gazu ziemnego w procesie gazowania węgla, którą zastosowano na przykład w Chinach. 

"Technologia wydawała się obiecująca, jeśli chodzi o pozyskiwanie gazu. Ale badania ujawniły, że w trakcie gazowania węgla emisja dwutlenku węgla jest o 20- 40 proc. wyższa niż ze spalania takiej samej ilości węgla kamiennego. Trzeba więc ostrożnie podchodzić do pewnych propozycji" - powiedział prezes Woźniak. Z kolei w przypadku technologii CCS nie ma rozsądnych pomysłów na chemiczne wykorzystanie CO2.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE