ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ruszają negocjacje OPEC+
16.05.2019r. 09:59

OPEC zmniejsza wydobycie ropy głównie przez Iran i Wenezuelę, które mają problemy polityczne oraz ekonomiczne. Nie wiadomo czy kartel zdecyduje się na przedłużenie porozumienia naftowego z innymi producentami. Negocjacje w tej sprawie ruszają w weekend - czytamy w BiznesAlert.pl.

W kwietniu 2019 roku kraje kartelu naftowego OPEC zmniejszyły wydobycie o trzy tysiące baryłek dziennie do 30,031 mln baryłek dziennie. W porównaniu z październikiem zeszłego roku, od kiedy obowiązuje porozumienie naftowe, spadek wyniósł 2,327 mln baryłek dziennie, Porozumienie zakładało zaś obniżenie wydobycia o w sumie 1,2 mln baryłek przez wszystkie kraje-sygnatariuszy, także producentów spoza OPEC. Kartelowi przypadła redukcja na poziomie 800 tysięcy baryłek.

Powodem spadku jest redukcja wydobycia w Iranie, który został wyłączony z cięć, ale nie może legalnie eksportować ropy wskutek sankcji USA. OPEC ustalił, że wydobycie w tym kraju spadło do 2,55 mln baryłek dziennie. To poziom najniższy od 1989 roku. Eksport Iranu jest szacowany przez Międzynarodową Agencję Energii na 1,3 mln baryłek dziennie. To o połowę mniej niż rok temu przed przywróceniem sankcji USA.

Nie oznacza to jednak, że dane z Iranu są prawidłowe. Ten kraj od czwartego kwartału 2018 roku nie przekazuje informacji o wydobyciu do OPEC. Być może próbuje ominąć sankcje poprzez pośrednika. Kommiersant sugeruje, że może to być Irak. Wydobycie w Iranie spadło w kwietniu o 164 tysiące baryłek dziennie, a w Iraku wzrosło o 113 tysięcy na dzień.
Istotnym czynnikiem spadku wydobycia w OPEC było obniżenie wydobycia ropy w Wenezueli ogarniętej kryzysem gospodarczym i politycznym o 25 procent odnotowane w marcu 2019 roku, którego nie udało się odrobić.

W czerwcu odbędzie się szczyt OPEC, na którym ma zapaść decyzja o przyszłości porozumienia naftowego. Istnieje ryzyko, że część sygnatariuszy wycofa się z układu. Natomiast w dniach 18-19 maja w saudyjskim Dżudda odbędą się negocjacje krajów porozumienia zwanych umownie grupą OPEC+ na temat dalszych losów paktu. Rosjanie sygnalizowali w przeszłości gotowość do porzucenia go.

Saudyjczycy niekoniecznie się na to zgodzą. Do tej pory redukowali wydobycie szybciej niż inni producenci. Mogliby obecnie zwiększyć produkcję nawet o 500 tysięcy baryłek dziennie (połowa eksportu z Iranu) i nadal wypełnić zobowiązania porozumienia naftowego. Rosjanie spełnili cele układu dopiero w maju, więc musieliby z niego wyjść lub nie spełnić jego warunków, by zwiększyć wydobycie - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant/Neftegaz.ru/Bloomberg , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE