ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MŚ: ponad 51 tys. wniosków o wartości przeszło 1 mld zł w programie "Czyste powietrze"
16.05.2019r. 10:55

Ponad 51 tys. wniosków na kwotę przekraczającą 1 mld zł złożono dotąd w ramach rządowego programu "Czyste powietrze" - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Zawarto blisko 8,8 tys. umów na dofinansowanie o wartości 139 mln zł.

W ramach uruchomionego we wrześniu ub. roku rządowego programu "Czyste Powietrze" można m.in. uzyskać dotacje, pożyczki na termomodernizację domów jednorodzinnych czy wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne źródła ciepła - np. gazowe czy odnawialne.

"Program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej +Czyste powietrze+ od początku uruchomienia, czyli od września 2018 roku, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do 10 maja złożono w całej Polsce ponad 51 tys. wniosków na kwotę przekraczającą już 1 mld zł. Zarządy wojewódzkich funduszy ochrony środowiska podjęły 12 tys. 745 uchwał o udzieleniu dofinansowania na kwotę 221 mln zł" - poinformował wiceminister, odpowiadając w czwartek w sejmie na pytanie poselskie.

Jak poinformował Mazurek, zawarto już 8797 umów na dofinansowanie, na łączną kwotę 139 mln zł. "Tylko w ciągu tygodnia między 3 a 10 maja, liczba zawartych umów wzrosła o ponad 1,2 tys., a wartość udzielonego dofinansowania o ok. 24 mln zł" - dodał.

Wiceminister przypomniał, że program "Czyste powietrze" jest narzędziem polityki proekologicznej państwa, służącym sprostaniu "wyzwaniu cywilizacyjnemu", jakim jest poprawa jakości powietrza. Potencjał do realizacji tego celu resort środowiska widzi także w instalacjach fotowoltaicznych, gdzie do wytwarzania prądu służy energia słoneczna.

W ramach programu, właściciele i współwłaściciele budynków jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych do 30 tys. zł, a koszt kwalifikowany za jedną jednostkę maksymalnej mocy szczytowej wynosi do 6 tys. zł.
Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wymiana istniejącego źródła ciepła starej generacji na nowe, spełniające wymogi programu "Czyste powietrze".

Koszt montażu instalacji może być sfinansowany z niskooprocentowanej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Taka pożyczka może być rozłożona nawet na 180 miesięcy, z roczną karencją. Jej oprocentowanie jest zmienne, nie niższe niż 2 proc. Obecnie - jak poinformował wiceminister Mazurek - jest to 2,57 proc. Ponadto beneficjent pożyczki ma prawo odliczenia pełnej kwoty wydatków w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Swoją ofertę w zakresie finansowania fotowoltaiki mają także banki, w tym nakierowany na działania proekologiczne BOŚ Bank. "Bank Ochrony Środowiska to istotny filar finansowania ochrony środowiska w Polsce, obok funduszy ochrony środowiska" - ocenił w Sejmie wiceszef resortu środowiska.

W ramach uruchomionego we wrześniu ub. roku rządowego programu Czyste Powietrze można uzyskać dotacje, pożyczki na termomodernizację domów jednorodzinnych czy wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Operatorami programu są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Rząd zamierza przeznaczyć na program 103 mld zł w ciągu 10 lat.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE