ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Eesti Energia ma za sobą dobry pierwszy kwartał
16.05.2019r. 11:08

Przychody ze sprzedaży grupy Eesti Energia w pierwszym kwartale wzrosły o 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Grupa odnotowała także wzrost wyniku EBITDA. Jednak zysk netto spadł, ale wynikało to z przesunięcia zobowiązań podatkowych spółki.

Przychody ze sprzedaży Eesti Energia w pierwszym kwartale br. osiągnęły poziom 282,6 mln euro i były wyższe o 54 mln, czyli 24 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Jak informuje spółka jej przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i ropy łupkowej wzrosły głównie ze względu na wzrost cen rynkowych.
Z informacji Eesti Energii wynika, że średnia cena rynkowa energii elektrycznej w Estonii wzrosła w pierwszym kwartale o 14 proc. do 48 euro/MWh głównie ze względu na niższy poziom wody w Skandynawii. Spółka zaznacza również, ze wzrost cen na rynku energii elektrycznej wynikał także z wyższych cen uprawnień do emisji CO2.

Wynik EBITDA spółki w pierwszym kwartale 2019 r. wzrósł o 9 proc. do 83,8 mln euro, a zysk netto spadł o 77 proc. do 9,5 mln euro.

- Zazwyczaj podatek dochodowy od dywidend jest odprowadzany w drugim kwartale, ale tym razem został zapłacony w pierwszym. Zobowiązanie podatkowe z tego tytułu wyniosło 14,3 mln euro. Na rentowność wpłynął również prawie trzykrotny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 r. - powiedział Andri Avila, dyrektor finansowy i członek zarządu Eesti Energia, wyjaśniając spadek zysku netto.
Grupa odnotowała w pierwszym kwartale wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych, na co według spółki miały wpływ przejęcie międzynarodowego producenta energii wiatrowej Nelja Energia oraz korzystne warunki wiatrowe. Udział energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych i alternatywnych źródeł w łącznym wolumenie produkcji wzrósł średnio o 25 proc. w ujęciu kwartalnym, zbliżając Grupę do realizacji strategicznego celu 40 proc. do 2022 roku.

W pierwszym kwartale Eesti Energia wyprodukowała rekordowo dużo oleju łupkowego, bo aż 125 tys. ton.

Poza Estonią Eesti Energia obecna jest w Polsce, na Litwie i Łotwie oraz w Szwecji i Finlandii, gdzie działa pod marką Enefit. W Polsce działalność Enefit opiera się przede wszystkim na sprzedaży energii elektrycznej i gazu ziemnego na terenie całego kraju za pośrednictwem kanału partnerskiego oraz własnego zespołu handlowego. Ponadto działalność Enefit obejmuje również sektor energii odnawialnej, w tym m.in. sprzedaż instalacji fotowoltaicznej skierowaną do MŚP czy zakup energii od wytwórców źródeł odnawialnych. W 2019 r. Enefit zamierza skupić się na rozwoju polskiego rynku umów sprzedaży energii typu Corporate PPA oraz dalej poszerzać swoją ofertę w zakresie OZE.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE