ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Postępy prac przy budowie elektrowni jądrowej Tianwan w Chinach
16.05.2019r. 12:19

W bloku nr 6 elektrowni jądrowej Tianwan w chińskiej prowincji Jiangsu został zainstalowany trzeci i ostatni generator pary. Reaktor ACPR-1000 ma rozpocząć działalność komercyjną do końca 2021 roku.

Generatory (wytwornice) pary są stosowane w reaktorach wodnych ciśnieniowych (PWR) do odbioru ciepła z układu chłodzenia reaktora (obieg pierwotny) i przekazywania go do wody w obiegu wtórnym, w którym wytwarzana jest para służąca do napędu turbogeneratorów produkujących energię elektryczną. Każdy generator pary zawiera tysiące kilometrów rur, przez które przepływa gorąca woda pod wysokim ciśnieniem.

China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited (CNI23) zakomunikowała, że 9 maja br. zakończono operację podnoszenia mierzącego 21 metrów długości i ważącego ponad 300 ton generatora pary oraz umieszczenia go w pozycji pionowej w budynku reaktora Tianwan-6.

Pierwsze dwa generatory pary zostały zainstalowane w tym bloku odpowiednio 25 lutego i 8 kwietnia. Instalacja ostatniego z trzech generatorów pary umożliwia przejście do następnej fazy budowy elektrowni - prac montażowych i spawalniczych na głównych rurociągach bloku.

Jądrowe bloki energetyczne Tianwan-5 i 6, budowane w ramach III fazy rozbudowy elektrowni jądrowej Tianwan (Tianwan Phase III) wyposażone są w reaktory wodne ciśnieniowe (PWR) rodzimej konstrukcji ACPR-1000 o mocy 1080 MWe. Ich budowę rozpoczęto (wylanie pierwszego betonu pod budynek reaktora) odpowiednio 27 grudnia 2015 r. i 7 września 2016 r. China National Nuclear Corporation (CNNC) planuje oddać obie jednostki do eksploatacji do końca 2021 r.

Bloki nr 1 i 2 elektrowni jądrowej Tianwan I zbudowano w ramach umowy o współpracy pomiędzy Chinami i Rosją z roku 1992 r. Wyposażono je w reaktory WWER-1000/V-428M (AES-91) zaprojektowane przez biuro konstrukcyjne Gidropress i dostarczone przez rosyjski koncern Rosatom. Pierwszy beton pod płytę reaktora wylano w październiku 1999 r. i jednostki rozpoczęły pracę komercyjną odpowiednio w maju i sierpniu 2007 roku.
Bloki nr 3 i 4 elektrowni Tianwan II są podobne do bloków zbudowanych w pierwszym etapie. Pierwszy beton pod reaktor bloku nr 3 został wylany w grudniu 2012 r., a budowę bloku nr 4 rozpoczęto we wrześniu 2013 r. Blok Tianwan-3 rozpoczął pracę komercyjną 14 lutego 2018 r., a Tianwan-4 w grudniu tego samego roku.

W marcu bieżącego roku podpisano ogólny kontrakt między AtomStroyExport, podmiotem zależnym rosyjskiego państwowego koncernu Rosatom oraz CNNC na Fazę IV rozbudowy elektrowni o bloki 7 i 8. Będą one wyposażone w reaktory generacji III+ typu WWER-1200 (AES 2006).

Po uruchomieniu wszystkich ośmiu jednostek elektrownia jądrowa Tianwan będzie dysponować całkowitą mocą produkcyjną około 8100 MWe i będzie jedną z największych elektrowni jądrowych na świecie.

Właścicielem i zarządcą elektrowni jądrowej Tianwan jest Jiangsu Nuclear Power Corporation, spółka joint venture pomiędzy CNNC (50%), China Power Investment Corporation (30%) i Jiangsu Guoxin Group (20%).
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE