ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Mika-Bryska: Veolia jest aktywnym podmiotem Gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce
16.05.2019r. 15:28

Veolia od lat realizuje w Polsce konkretne projekty będące częścią Gospodarki Obiegu Zamkniętego - powiedziała Małgorzata Mika-Bryska, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych Veolia Energia Polska podczas odbywającego się w Katowica 11 Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jednym z tematów poruszanych podczas panelu pn. Gospodarka obiegu zamkniętego była kwestia regulacji w obszarze szeroko pojętej gospodarki odpadami.

- W ciągu 160 lat istnienia grupy Veolia zebraliśmy całkiem spore doświadczenie w zakresie oferowania usług związanych z gospodarką obiegu zamkniętego. Regulacje w sektorze zarządzania gospodarką odpadami, będące także odzwierciedleniem świadomości ekologicznej i konieczności ograniczenia wykorzystywania zasobów naturalnych, są koniecznością. Spójne, stabilne i przejrzyste ramy regulacyjne są ważne, gdyż określają długookresowy horyzont działania, w którym mają być osiągnięte ambitne cele recyklingowe. Ma to bardzo duże znaczenie także dla naszej firmy, gdyż wiemy, że wydając naprawdę znaczące środki na badania, rozwój i innowacje, zwrócą się one w przewidywalnym horyzoncie czasowym - powiedziała Małgorzata Mika-Bryska.

Małgorzata Mika-Bryska poinformowała, że od ponad 10 lat w Poznaniu funkcjonuje spółka z Grupy Veolii - Eko-Zec, która zagospodarowuje rocznie ponad 1,6 mln t ubocznych produktów spalania. Żużel, gips techniczny, kruszywa betonowe są wykorzystywane m.in. w budownictwie mieszkaniowym i drogownictwie. - Mamy nadzieję, że już niedługo nie będzie opłacalne wydobywania piasku z rzek i eksploatacja żwirowni, gdyż z punktu widzenia środowiskowego w pierwszej kolejności powinny być wykorzystywane uboczne produkty spalania z elektrociepłowni, ciepłowni czy spalarni odpadów. Innym przykładem wykorzystania odpadów jest uruchomiony w 2018 r. przez Veolię w Rousset we Francji, po trzech latach bardzo intensywnych prac badawczych, pierwszy w Europie zakład recyklingu paneli fotowoltaicznych. Recyklingowi poddawane jest tam ponad 90 proc. elementów tych paneli. Z kolei w Rostoku instalacja recyklingu butelek plastikowych pozwala Veolii "zawracać" do ponownego użytkowania 1 mld butelek PET rocznie.

Dyrektor Mika-Bryska zwróciła także uwagę na ważną kategorię odpadów "niewidocznych". Należy do nich ciepło odpadowe z procesów technologicznych, które w Polsce jest praktycznie nie wykorzystywane na potrzeby produkcji ciepła systemowego. Komisja Europejska opracowała trzy lata temu pogłębioną analizę wskazującą na ogromny potencjał ciepła odpadowego w Europie, w tym w Polsce. Jego wykorzystanie jest dużą szansą chociażby z powodu koniecznej transformacji systemów ciepłowniczych w Polsce i ich stopniowego odchodzenia od węgla w kierunku paliw bardziej ekologicznych. - Wykorzystanie ciepła odpadowego jest także częścią GOZ. W Polsce tylko Grupa Veolia wykorzystuje ciepło odpadowe na potrzeby miejskich systemów ciepłowniczych, przyczyniając się tym samym do ograniczania smogu i wykorzystania zasobów lokalnych. W Miasteczku Śląskim wykorzystujemy rocznie 6,3 mln m sześc. gazu odpadowego powstającego przy produkcji cynku w Hucie Cynku, co pozwala na produkcję 60 tys. GJ ciepła rocznie i ogrzanie 300 domów mieszkalnych. Drugim przykładem jest wykorzystanie ciepła odpadowego na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego w Poznaniu - Odlewnia Volkswagen Poznań oraz Veolia Energia Poznań uruchomiły instalację do odzysku ciepła pochodzącego z procesów technologicznych, które, zamiast do atmosfery trafi do 30 położonych nieopodal budynków. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe będzie osiągnięcie rocznie oszczędności 17 milionów litrów wody oraz blisko 40 000 GJ energii.- Gospodarka Obiegu Zamkniętego daje nam szansę, aby spawić, że łańcuchy dostaw w przemyśle europejskim będą bardziej stabilne. Ma to również znaczenie dla wydajności zasobowej w przedsiębiorstwach przemysłowych, w których 40 proc. kosztów stanowią wydatki związane z zakupem surowców - powiedział Michał Kubicki przesfdatwiciel DG GROW w Komsji Europejskiej.
Biorąca idział w panelu Magdalena Gosk, dyrektor departamentu gospodarki odpadami Ministerstwa Środowiska poinformowała, że najbliższe działania legislacyjne zostaną skoncentrowana na transpozycji tzw. Pakietu odpadowego. Składa się na niego nowelizacja sześciu dyrektyw z obszaru gospsodarki odpadami, które zostały przedstawione przez KE.

Rafał Benecki, dyrektor biura analiz makroekonomicznych, ING Bank Śląski przypomniał, że w Polsce pordukuje się bardzo dużo odpadów przemysowych - średnio 2 tys. kg na osobę, podczas gdy w EU jest to 1,7 tys. kg. Z drugiej strony w naszym kraju generuje się prawie najmniej w Unii odpadów komunalnych, bo 300 kg na osobę. Jednocześnie ich recycling jest jednak na niskim poziomie.

Ernest Jelito, prezes, Górażdże Cement zwrócił uwagę, że ze względu na prowadzone od wielu lat działania, cementownie są obiektami, które w całości wykorzystują swoje odpady, a więc już w skali zakładu funkcjonują w obiegu zamkniętym.

Według Marka Jagieły, dyrektora dział sprzedaży chemii przemysłowej i działu rozwoju rynku, BASF Polska przepisy unijne są świetnym bodźcem inwestycyjnym i innowacyjnym dla biznesu, aby zdobyć nowe rynki.

Anna Sapota, wiceprezes zarządu, CP Recykling Organizacja Odzysku Opakowań zauważyła, że mówiąc o wdrażaniu dyrektyw i reguacji krajowych musimy mieć świadomośc tego, iż są różne rozwiązania I różne potrzeby w kontekście tego, że mamy do czynienia z bardzo wieloma surowcami biorącymi udział w procesie recyklingu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE