ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Iga Lis: Digitalizacja przegoni energetykę
17.05.2019r. 09:53 16.05.2019r. 19:13

- Istnieje ryzyko, że digitalizacja przegoni energetykę, powiedziała Iga Lis, partner w kancelarii CMS podczas trwającej XI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Z jej opinią zgodzili się inni uczestnicy panelu "Technologie przyszłości w energetyce".

Uczestnicy panelu "Technologie przyszłości w energetyce" rozmawiali o przyszłości energetyki oraz regulacjach, które ją tworzą. Zapytana o to czy energetyka umrze, mecenas. Iga Lis zwróciła uwagę, że istnieje duże ryzyko, że digitalizacja przegoni energetykę. Pośredni wpływ na to może mieć ilość regulacji, w myśl których polska energetyka działa.

- Co zrobić, by przegonić digitalizację, to pytanie powinna zadać sobie dzisiaj energetyka - zwróciła uwagę partner w kancelarii CMS.

- Energetyka postrzega IT w kontekście zbierania danych oraz ich dalszej analizy- powiedział Radosław Stojek , wiceprezes zarządu Matex Controls, Grupa Dalkia. - Ale ciągle są to dane wykorzystywane w nienależyty sposób- dodał. -Odpowiednia digitalizacja i rozwiązania IT pozwolą na umiejętne sterowanie i zarządzanie podażą i popytem- wyjaśnił. - Osobiście uważam, że nieunikniona jest rzeczywistość, w której produkty digital przejmą nasze codzienne życie- podkreślił. - Mając dostęp do danych on-line możemy szybko reagować.

- Panuje przekonanie, że polska energetyka nie potrzebuje strategii, a transformacja energetyczna zrobi się sama- powiedziała Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii. - To są błędne przekonania, dodała.

Jej zdaniem największym problem zakładanym w Polityce Energetycznej Państwa (PEP), jest znikomy udział węgla brunatnego w miksie energetycznym. - Polityka energetyczna Polski zakłada, że po 2030 r. gwałtownie spada udział węgla brunatnego w miksie energetycznym i nikt o tym otwarcie nie mówi- zwróciła uwagę Maćkowiak-Pandera. - To jest 9 GW mocy, które będą musiały być zastąpione innymi źródłami - dodaje. Poddaje pod wątpliwość, co realnie jest w stanie zastąpić pracujący w podstawie węgiel brunatny - Pojawia się pomysł na elektrownię atomową, ale wiadomo, że atom nie zastąpi węgla brunatnego.

Jako drugi problem PEP Maćkowiak-Pandera wskazała brak podejścia ekonomicznego oraz jasności, co do zasady wybierania nowych źródeł w modelu zaprezentowanym w Polityce. Podkreśliła również, że PEP marginalnie traktuje kwestię ciepłownictwa - Polska mając ogromny problem ze smogiem powinna wiedzieć, do czego należy dążyć w tym temacie- powiedziała. - To musi się dziać niezależnie od tego czy będziemy elektryfikować ciepłownictwo, czy nie - dodała.

W swojej wypowiedzi dodała również, że ciężko jest mówić o transformacji energetycznej bez transformacji sieci. Zaznaczyła również, że największym wyzwanie polskiego systemu energetycznego jest zwiększenie elastyczności systemu. Jak podkreśliła Maćkowiak-Pandera, bloki będą pracować przez kolejne lata i energetyka musi zadbać o ich zdatność do pracy. - Energetyka inwestuje w te bloki, które mogą jeszcze kilka lat popracować wspólnie ze źródłami zmiennymi - wyjaśniła.

Zdaniem Jakuba Milera, CEO w InnoEnergy Central Europe nadzieją dla energetyki są ludzie, którzy widzą transformację energetyki trochę inaczej. - Do tej pory mówiliśmy o energetyce, jako dekarbonizacja, decentralizacja, digitalizacja- powiedział. - Powinniśmy tu dodać również demokratyzację i dystrybucję- dodał. - Systemy, które powstają oraz doświadczenia innych krajów pokazują, że najciekawsze rozwiązania pojawiają się w nowych rozwiązaniach, w nowym podejściu, których nie znajdziemy ani w PEP ani Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu- podkreślił. Wskazał, że Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu i PEP są na tyle rozbieżne, że trudno je wykorzystać jako element wkładowy do strategii inwestycyjnej funduszu InnoEnergy.
- Będąc inwestorem, który patrzy zarówno na rynek polski jak i europejski, muszę stwierdzić, że dokumenty te nie przedstawiają wartości dla celów inwestycyjnych - powiedział. Zwrócił również uwagę, że klastry energetyczne, jako koncept, są potężną szansą dla polskiej energetyki w uregulowaniu tych mechanizmów. Jego zdaniem polska energetyka może stworzyć mechanizmy, które spowodują, że powstaną rozwiązania klastrów energii jako organizmy samobalansujące.

Mecenas Iga Lis wskazała natomiast, że PEP nie zawiera regulacji dotyczących sieci. Jak podkreśliła, dokument powinien zawierać informacje o Market Management System, który chce wprowadzić PSE. Podkreśliła również, że konieczne są prace nad regulacjami dotyczącymi energetyki offshore. - PEP mówi o 10 GW w offshore, a Polska nie ma regulacji prawnych dotyczących tych elektrowni- powiedziała. - Prawo na bieżąco powinno dostosowywać się do postępu technologicznego - dodała ekspertka z kancelarii CMS.

Zapytany o projekcje mocy zainstalowanej w fotowoltaice w 2030 r. Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy ocenił, że do końca roku w Polsce będzie ponad 1 GW mocy zainstalowanej. - Moc zainstalowana w fotowoltaice na koniec roku przekroczy 1 GW - zapewnił Zieliński. - Przyczynił się do tego program Energia Plus , ulga podatkowa oraz korzystne finansowanie, które były dużą motywacją do rozwoju fotowoltaiki w tym roku - wyjaśnił. - Przewiduję, że za dwa lata fotowoltaika przekroczy 3 GW mocy, a do 2030 osiągnie 20 GW, ale w całej energetyce, nie tylko prosumenckiej - dodał.

Roman Szwed, prezes zarządu Atende zwrócił natomiast uwagę, że technologią przyszłości mogą się okazać się małe reaktory jądrowe (SMR).- Może warto ją sprawdzić - zasugerował. Jeśli SMR okaże się przyszłością energii jądrowej, to rozwiązanie to oszczędzi wielkie pieniądze w energetyce. - Wtedy się okaże, czy konieczne są nakłady na budowę wielkich elektrowni atomowych- powiedział.

Agnieszka Jakubiak, koordynator projektu w NCBiR podkreśliła, że NCBiR stara się promować projekty innowacyjne energetycznie. - Na razie NCBiR skupia się na projektach, które odpowiadają za utrzymanie stanu obecnego, dostosowywanie się do BAT-ów obowiązujących energetykę zawodową - powiedziała. - Ale NCBiR szuka również nowych projektów dotyczących np. magazynowania wodoru - dodała. Jak podkreśliła Agnieszka Jakubiak, program Bloki 200+ łączy w sobie starą infrastrukturę z innowacyjnością. Program ten został niedawno uruchomiony, 6 firm przygotowuje koncepcje, później będą wybrane firmy do wdrożenia prototypu, a w efekcie wybrana zostanie technologia.- NCBiR chce korzystać z programów, które odpowiadają preferencjom klientów oraz stanowią rozwiązanie najbardziej dopasowane do możliwości centrum - powiedziała Jakubiak.

Aleksandra Stępniak, konsultant w Danfoss Poland zwróciła uwagę na problem ubóstwa energetycznego w Polsce, który dotyczy ok. 12 proc. społeczeństwa. Przypomniała również, że przyczynami ubóstwa energetycznego są nie tylko kwestie materialne, ale głównie brak umiejętności odpowiedniego korzystania z technologii, jakie posiadamy w domu oraz kwestie technologiczne i stan techniczny budynków. - W Polsce problem ubóstwa energetycznego został nagłośniony przy okazji smogu- zwróciła uwagę Aleksandra Stępniak. - W efekcie zmodyfikowano programy do walki ze smogiem, w ramach których dofinansowywana jest również termomodernizacja budynków - dodała.

Aleksandra Stępniak podkreśliła, że efektywność energetyczna ma bardzo duże spektrum i ciągle można znajdować nowe miejsca, gdzie można ją poprawić. Jej zdaniem ważne jest połączenie różnych sektorów, co pozwoli na zarządzanie popytem i podażą oraz reagowanie na piki energetyczne i odpowiednie ich niwelowanie.

Do tej opinii przychylił się Radosław Stojek, w ocenie którego, przyszłość energetyki to dążenie do współpracy pomiędzy zapotrzebowaniem na energię elektryczną a jej producentami. -Musi powstać system, który poprzez interakcje dostosowuje produkcję energii do zapotrzebowania na nią - dodał na zakończenie.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Digitalna Cyfra 16.05.2019r. 20:08
Węgiel brunatny ma PGE i PAK.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 17.05.2019r. 08:33
Mówcy nie podali jak definiują dygitalizację. Czytając ich wypowiedzi można dojść do wniosku, że jak będą cyfrowe... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 17.05.2019r. 11:02
Nie wiem w czym przegoni IT przegoni energetykę, ale chyba jednak nie w dostawie energii. Do dostarczania dużych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Old energetyk 17.05.2019r. 11:33
Nadmierna automatyzacja zarządzania systemami energetycznymi wcale nie jest lepsza od naszego ewoluującego modelu.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andre 17.05.2019r. 14:58
Za 11 lat to będzie inna energetyka, rozwój OZE bez wątpienia zrewolucjonizuje nawet "polską energetykę".... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: energy 17.05.2019r. 15:51
Na podstawie przytoczonych wypowiedzi, odnoszę wrażenie, że największą wiedzę na temat technicznych aspektów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: anna 17.05.2019r. 22:20
problemy polskiej energetyki biorą sie z indolencji zarządzających energetyką w ostatnich 20 latach. Infantylne... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE