ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energa opublikowała szacunkowe wyniki za I kwartał 2019 r.
16.05.2019r. 19:43

Zarząd Energi przekazał w czwartek do publicznej wiadomości wstępne szacunki wybranych danych finansowych i operacyjnych za pierwszy kwartał 2019 roku.

Grupa szacuje, że jej EBITDA w pierwszym kwartale 2019 roku wyniosła 554 mln zł, konsensus PAP Biznes zakładał, że EBITDA grupy wyniesie w tym okresie 626,3 mln zł.

EBITDA segmentu dystrybucja wyniosła 548 mln zł, segmentu wytwarzanie 118 mln zł, a segmentu sprzedaż: -95 mln zł.

Produkcja energii elektrycznej brutto w pierwszy kwartale 2019 wyniosła 1.025 GWh, dystrybucja energii elektrycznej 5.811 GWh, a sprzedaż energii elektrycznej (detal) 4.968 GWh.

Energa podała, że w segmencie dystrybucji istotny wpływ na ukształtowanie się wyniku operacyjnego miała wyższa marża na dystrybucji (ze stratami sieciowymi) m.in. w efekcie korzystnej wyceny szacunku strat sieciowych. Zostało to częściowo zniwelowane wyższymi kosztami OPEX. W I kw. 2018 roku EBITDA segmentu wyniosła 509 mln zł.
Spółka podała, że wyższy poziom EBITDA segmentu wytwarzanie był w głównej mierze spowodowany wzrostem przychodów ze sprzedaży energii oraz wzrostem przychodów ze sprzedaży zielonych praw majątkowych. Efekt ten został częściowo pomniejszony przez wyższy koszt zużycia kluczowych paliw do produkcji, wzrost kosztu zakupu uprawnień do emisji oraz niższe przychody ze sprzedaży i dystrybucji ciepła. W I kw. 2018 roku EBITDA segmentu wyniosła 103 mln zł.

Na ujemny wynik EBITDA segmentu sprzedaż w I kwartale 2019 roku, najistotniejszy wpływ miała ustawa z dnia 28 grudnia 2018 roku o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wraz z późniejszą nowelizacją. Na dzień przekazania szacunkowych wyników grupy Energa, nie zostały opublikowane rozporządzenia wykonawcze do ustawy po nowelizacji. W związku z tym brak jest szczegółowych informacji, w jaki sposób należałoby dokonać korekty cen sprzedaży dla znaczącej grupy klientów.

Wobec powyższego, segment sprzedaż kontynuował fakturowanie zdecydowanej większości klientów po obniżonych cenach wynikających z ustawy, jednocześnie nie otrzymując rekompensat. Szacowana utrata przychodu segmentu sprzedaż z tego tytułu wyniosła 209 mln zł w I kwartale 2019 roku. W I kw. 2018 roku EBITDA segmentu wyniosła 53 mln zł.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE