ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premierzy Rosji i Białorusi omówią sytuację wokół rurociągu Przyjaźń
16.05.2019r. 21:42

Premierzy Rosji i Białorusi, Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas, w przyszłym tygodniu mogą omówić sytuację wokół rurociągu Przyjaźń - poinformował w czwartek wicepremier Rosji Dmitrij Kozak po rozmowach ze swym białoruskim odpowiednikiem Iharem Laszenką.

Laszenka powiedział po czwartkowych rozmowach, że następne spotkanie na temat sytuacji wokół rurociągu Przyjaźń odbędzie się "na wyższym szczeblu", a Kozak dodał, że wicepremierzy "w przyszłym tygodniu na pewno spotkają się z premierami".

Kozak zapewnił, że Moskwa i Mińsk prowadzą "konstruktywną pracę" nad oszacowaniem szkód wywołanych zanieczyszczoną ropą w rurociągu Przyjaźń. Ocena szkód może pojawić się za trzy-cztery tygodnie - zapowiedział.

Wicepremier Rosji poinformował, że na razie nie ma konkretnego wykazu białoruskich firm naftowych, którym planuje się wypłacić odszkodowanie. Zadeklarował, że rosyjski koncern Transnieft zrekompensuje straty wszystkim, którzy udowodnią, że ponieśli realne szkody.

Jak relacjonował, między stronami "nie ma żadnych sprzeczności", jeśli chodzi o to, że "z rosyjskiej strony powinno być odszkodowanie". Jednak - dodał - to odszkodowanie "należy realnie policzyć". Sprawą rekompensaty zajmie się grupa robocza, która "oszacuje nie tylko faktyczną wielkość szkoód, ale i sposoby odszkodowania, dlatego że mogą być one różne" - powiedział Kozak.

Ocenił, że teraz kwestia rekompensat nie jest priorytetowa, a należy przede wszystkim usunąć stkutki zanieczyszczenia surowca. "Nie zajmujemy się dzisiaj podliczaniem odszkodowań, ponieważ dzisiaj należy zakończyć fizyczne usunięcie wszystkich skutków" - tłumaczył. Według słów Kozaka między stronami "nie ma żadnych sprzeczności, żadnych dyskusji i żadnych liczb".
W ośmioosobowej dwustronnej grupie roboczej zasiądą specjaliści techniczni i ekonomiści - specjaliści od finansów. Kozak wymienił nazwiska Pawła Sorokina - wiceministra energetyki Rosji oraz wiceprezesa białoruskiego koncernu Biełnaftachim Uładzimira Sizoua. W grupie roboczej nie będzie prawników; rosyjski wicepremier tłumaczył, że sprawa nie jest "sporem prawnym". "Umówiliśmy się, że do obecnej grupy nie włączamy prawników" - poinformował.

Mówiąc o terminie wznowienia dostaw odpowiedniej jakości ropy naftowej do Polski i Niemiec wicepremier Rosji powiedział, że na razie "istnieje zrozumienie" dotyczące technicznego rozwiązania problemu tych dostaw. "Jest zrozumienie, jakie terminy są potrzebne po to, by uwolnić chociażby po jednej nitce" - mówił Kozak.

Laszenka poinformował w czwartek, że obecnie nie jest rozważana kwestia zatrzymania rurociągu Przyjaźń na terytorii Białorusi w celu prac remontowych, a priorytetowym zadaniem jest oczyszczenie go ze skażonego surowca.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. Tego dnia rano Homeltransnafta całkowicie wstrzymała pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi w czwartek 2 maja. Rosyjski koncern Transnieft podał, że dostawy ropy do Słowacji i na Węgry mają zostać wznowione w okresie od 21-24 maja. Rosyjska agencja TASS podawała w środę, że wznowienie dostaw do Polski i Niemiec jest oczekiwane w najbliższym czasie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE