ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nie dostrzegamy w Europie, jak bardzo zmieniły się technologie wykorzystania węgla, czyli jego spalania w nowoczesnych elektrowniach
16.05.2019r. 23:31

O wyzwaniach i kierunkach transformacji energetycznej dyskutowali uczestnicy panelu "Energia i energetyka - rewolucja, regulacja, rynek", który odbył się w pierwszym dniu XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej, przekonywał, że niechcianymi skutkami rewolucji energetycznej są utrata konkurencyjności europejskich gospodarek oraz ucieczka zanieczyszczeń i miejsc pracy poza Unię Europejską.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podkreślił na wstępie, że Polska znalazła się w trudnej sytuacji z powodu uzależnienia energetyki od węgla. Jak zaznaczył, stało się tak z powodu historycznych zaszłości.

- To nie jest tak, że chcieliśmy się znaleźć w takiej sytuacji. W czasach, kiedy byliśmy pod okupacją sowiecką, nie powstała u nas, tak jak na Węgrzech, Litwie czy Czechosłowacji, żadna elektrownia atomowa. W 1990 r., kiedy odzyskaliśmy niepodległość, mieliśmy 99,5 proc. energii z węgla. Żeby to zmieniać, musimy mieć jakiś etap przejściowy. Wiele już zrobiliśmy. Tego się nie zauważa i zapomina się o tym, że jeśli chodzi o redukcję emisji CO2, to licząc od 1990 r. jesteśmy liderami w Europie - przekonywał Tchórzewski.

Minister energii argumentował, że jego resort pracuje przez cały czas nad rozwojem odnawialnych źródeł energii i dywersyfikacją miksu energetycznego. Zaznaczył, że jednym z głównych wyzwań są rosnące ceny energii związane ze skokowym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2. Szef resortu energii dodał również, że efektem wzrostu podatku od emisji CO2 jest ryzyko utraty konkurencyjności oraz zniknięcie wielu gałęzi rodzimego przemysłu. Dlatego jeszcze raz wrócił do pomysłu podatku od śladu węglowego, który wyrównywałby szansę w konkurencji np. z firmami Azji.

Dominique Ristori, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej, przekonywał, że Unia Europejska będzie zmierzała do tego, żeby dobrze zrównoważyć rozwój i konkurencyjność.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że sytuacja Polski nie jest taka, jak pozostałych krajów. Dlatego ważna jest pomoc dla Polski w sferze rozwoju energii odnawialnej i sprawiedliwej transformacji, szczególnie w takich regionach jak Śląsk, gdzie istnieje potrzeba zamykania kopalń. Jestem niezwykle zadowolony z tej współpracy. Ważne jest połączenie długoterminowej strategii i dekarbonizacji, które pozwolą na stworzenie konkurencyjnych europejskich technologii - powiedział Ristori.

Dotychczasowy efekt tych działań zakwestionował Tomasz Rogala, który podczas panelu występował w podwójnej roli: jako prezes Polskiej Grupy Górniczej oraz szef Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal.
- Mamy jeden zarzut do tego, co dzieje się w Europie: w miejsce ewolucji jest w pewien sposób aktywowana rewolucja polityczna. W Europie od 1990 r. do chwili obecnej zredukowano produkcję węgla o 590 mln t, czyli o 65 proc. W Polsce w tym samym czasie zredukowano produkcję węgla o 90 mln t, czyli o ok. 40 proc. Biorąc pod uwagę to, że nie mamy w strukturze energii jądrowej, to jest to bardzo dobry wynik. Ta rewolucja polityczna, czyli daleko idące wymagania stawiane branży węglowej, m.in. skutkują takimi zdarzeniami jak 170 mln t importu węgla kamiennego do Europy na potrzeby europejskiego sektora energetycznego. To wywołuje negatywne skutki w postaci już wyeksportowanych poza Europę miejsc pracy i całych przepływów, które są z tym związane. To buduje jakby trochę taką nieufność do organów państwowych i również organów unijnych, które tym zarządzają. Trudne do zrozumienia jest to, jak z jednej strony wymagania klimatyczne i wymagania ochrony środowiska adresują do lokalnych przedsiębiorstw, przedsiębiorstw europejskich określone działania, a z drugiej strony de facto ta sama Europa potrzebuje paliwa węglowego, importuje go i spala ze skutkiem negatywnym - powiedział Rogala.

- Druga kwestia dotyczy tego, że nie dostrzegamy w Europie, jak bardzo zmieniły się technologie wykorzystania węgla, czyli spalania węgla w nowoczesnych elektrowniach. Dzisiaj ta efektywność wynosi średnio 45-46 proc., zredukowano emisję o kolejne 30 proc. CO2. To jest ogromna redukcja, która jest w Europie niedostrzegana. Tak naprawdę z jednej strony mamy źródła odnawialne, a z drugiej strony mamy źródła paliw, które są uznawane za stabilne i sterowalne, czyli paliwa stałe, gaz i energię atomową. Przecież wszystkie one są trudne środowiskowo. Pierwsze i drugie emitują CO2 - gaz w mniejszym stopniu, a węgiel w większym. Natomiast energetyka jądrowa wywołuje określone problemy w zakresie składowania odpadów jądrowych - dodał.

Szef PGG zwrócił również uwagę na problem tzw. carbon leakage i wrócił do pomysłu zasygnalizowanego przez ministra Tchórzewskiego, czyli podatku od śladu węglowego.

- Chodzi o wyciek emisji i kwestię przenoszenia miejsc pracy albo zagrożenia przenoszenia miejsc pracy poza Europę w związku z tym, że w Europie ochrona środowiska zamienia się w liczby i opłaty z tytułu emisji CO2, które są konkretnym obciążeniem finansowym. Pomijam już kwestie innych obciążeń środowiskowych. Europa ma kilkuprocentowy udział w produkcji węgla na świecie. Natomiast dla takich krajów jak Chiny, które produkują 3,5 mld t węgla rocznie, i innych krajów, które łącznie składają się na 7 mld t węgla, to jest tylko zaledwie wytyczna, pewna norma instrukcyjna i kierunek, do którego podążają. I później mamy kolejny skutek - na przestrzeni bodajże 17 lat, to dane opublikowane przez Eurostat, ujemny bilans Europy z Chinami pogorszył się o 172 mld euro. Trudno zrozumieć, czy jest to ewolucja czy rewolucja z niechcianymi skutkami. Te elementy wydają się być trochę nieuporządkowane i korzystając tu z obecności polityków różnego szczebla, wymagałoby to rozwiązania. Produkty i urządzenia importowane z krajów, które nie stosują tych norm i nie chronią klimatu, mogłyby być obłożone ekwiwalentem węglowym, takim jaki ponoszą europejskie przedsiębiorstwa, bo to będzie decydowało o konkurencyjności gospodarki europejskiej. Dla takich krajów jak Polska to ma szczególne znaczenie, bo nasza wschodnia granica to równocześnie wschodnia granica tych norm emisyjnych. Już 400 km stąd te wszystkie obciążenia nie obowiązują - przekonywał Rogala.

- Jeśli chodzi o samą transformację energetyczną, ona jest już faktem, ona trwa. Jeśli chodzi o konieczność zmiany, to absolutnie zgadzam się z przedmówcami i dyrektorem Ristori. Tak, to jest wielkie wyzwanie i jak najbardziej się do tego przyłączamy. PGG też się do tego przyłącza. Natomiast zwracamy uwagę, że to będą ogromne środki wymagające długiego okresu czasu, bo zmieniamy przedsiębiorstwa o ogromnych przychodach. Ale wpisujemy się w to aktywnie. PGG złożyła dwa projekty do Komisji Europejskiej w ramach programu Coal Regions in Transition. To są wspaniałe projekty. Natomiast one zmienią albo zastąpią 1 do 2 proc. wartości mojego biznesu, a kosztują od kilkudziesięciu po kilkaset milionów złotych. Dlatego apelujemy o pewną ostrożność i wyważenie, żeby ta transformacja była przeniesieniem wartości, a nie przeniesieniem przedsiębiorstw wraz z miejscami pracy poza Europę - zakończył Rogala.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: cyborg 17.05.2019r. 07:57
Skala importu węgla do UE nie jest rezultatem unijnej polityki klimatycznej, tylko rezultatem fatalnego zarządzania górnictwem, gdzie 2/3 kosztów wydobycia węgla to koszty wynagrodzeń i socjalu. Dlatego ceny węgla wydobywanego w UE są niekonkurencyjne, mimo tego że import wymaga kosztownego transportu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jarek 17.05.2019r. 09:32
Za kilkanaście lat podstawą energetyki w Europie będą... Magazyny Energii (od lit.jon... po produkujące H2) + bezpaliwowe OZE (mogą być niestabilne ale produkujące tanio) + inteligentne sieci + konwencjonalne także- ale muszą też tanio produkować i... obsługiwać Magazyny Energii. Węgiel może być... ale chyba nie z Polski, bo wydobywamy go z coraz głębszych pokładów i górnicy też będą chcieli podwyżek.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE