ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szacunkowa EBITDA grupy Energa niższa od oczekiwań, kurs akcji spada
17.05.2019r. 09:27

Grupa Energa szacuje, że jej EBITDA w pierwszym kwartale 2019 roku wyniosła 554 mln zł wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 626,3 mln zł. Analitycy BDM wskazują, że rozczarowaniem jest głównie segment sprzedaży.

O godz. 9.25 kurs akcji Energi traci 2,5 proc.

Analitycy BDM w raporcie poranny napisali:

"Wyniki 10 proc. słabsze od naszych oczekiwań i 12 proc. od konsensusu PAP na poziomie EBITDA. Prawdopodobnie zawierają jeszcze ok. 34 mln zł pozytywnego one-off w sprzedaży w związku z rozwiązaniem ok. jednej czwartej rezerwy na sprzedaż w taryfie G, którą spółka zawiązała w 4Q'18 (-136 mln zł, dotychczas tak zrobił Tauron i PGE).
Rozczarowanie wynika głównie z segmentu sprzedaż, gdzie w +Prognozach wyników+ dostrzegaliśmy ryzyko dużej straty w segmencie po prawdopodobnym obniżeniu stawek w A-C do poziomów ustawowych, ale nie uwzględnialiśmy go w pełni. W istocie, spółka podaje, że przez brak rekompensat utrata przychodów wyniosła aż 209 mln zł. Dotyczyła więc praktycznie większości wolumenów sprzedaży.

Pozytywnie z kolei zaskoczyła dystrybucja. Spodziewaliśmy się, że przez brak nowej taryfy (dopiero od 06.04) spółka utraci tam 30-40 mln zł wyniku (PGE podawało 10-20 mln zł/msc). Tymczasem EBITDA wyniosła aż 548 mln zł (+39 mln zł r/r). Nie wiemy, czy nie zawiera pozytywnych one-offs. Spółka w komentarzu podaje, że +istotny wpływ na ukształtowanie się wyniku operacyjnego miała wyższa marża na dystrybucji ze stratami sieciowymi m.in. w efekcie korzystnej wyceny szacunku strat sieciowych. Zostało to częściowo zniwelowane wyższymi kosztami OPEX+".
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE