ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Niepokoje wokół Bliskiego Wschodu kluczowe na rynku ropy naftowej
17.05.2019r. 10:46

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się słabo, jednak kolejne dni przyniosły zdecydowaną przewagę strony popytowej. W rezultacie, ceny ropy naftowej mają dużą szansę zakończyć cały tydzień na plusie. Na razie notowania ropy WTI przekroczyły poziom 63 USD za baryłkę, natomiast ceny ropy Brent ustabilizowały się wyraźnie ponad poziomem 72 USD za baryłkę, wczoraj ocierając się o 73 USD za baryłkę.

Rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie w największym stopniu wpływają obecnie na ceny ropy naftowej. Po atakach dronów na saudyjskie instalacje naftowe, do których przyznały się wspierane przez Iran bojówki z Jemenu, Saudyjczycy odpowiedzieli odwetowym atakiem lotniczym na jemeńską stolicę, Sanę. W międzyczasie, Stany Zjednoczone wycofały swoich pracowników z ambasady w Bagdadzie, jednocześnie rozmieszczając coraz więcej swojego wojska na Bliskim Wschodzie. Ten rozwój wydarzeń potęguje obawy o to, że działania poszczególnych krajów w tym rejonie świata przeobrażą się w otwarty konflikt na skalę międzynarodową.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Bliski Wschód to kluczowy region produkcji ropy naftowej. W ostatnich latach wielokrotnie był on w centrum uwagi inwestorów, zarówno ze względu na nawracające konflikty polityczne, jak i międzynarodowe sankcje, a także dobrowolne cięcia produkcji w ramach porozumienia naftowego. Te wszystkie czynniki są obecne na rynku ropy także obecnie. Konflikty polityczne w tym rejonie nigdy na dobre nie wygasły, sankcje na Iran ze strony USA zostały zaostrzone, a o losach porozumienia naftowego będzie decydować nadchodzące, czerwcowe spotkanie państw OPEC.

Notowania ropy naftowej, w obliczu powyższych informacji, utrzymują swoją siłę. Cena surowca fundamentalnie nie ma podstaw do kontynuacji dynamicznych zwyżek, jednak taki scenariusz mógłby się zrealizować w przypadku potencjalnego zaostrzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE