ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kazachstan będzie ubiegać się o odszkodowanie za zanieczyszczenie ropy w Rosji
17.05.2019r. 13:20

Kazachska ropa płynąca przez Rosję, załadowana na tankowce w porcie Ust-Ługa, została zanieczyszczona; Kazachstan będzie ubiegać się o odszkodowanie od rosyjskiego koncernu Transnieft - powiedział agencji Reutera przedstawiciel rządu Kazachstanu.

"Najpierw firmy, które sprzedały ropę, będą rozmawiały z kupującymi o upuście, następnie (kazachski operator rurociągów) Kaztransoil będzie osobno rozmawiać z Transnieftem" - zapowiedział wiceminister energetyki i zasobów mineralnych Aset Magaułow. Transnieft nie odpowiedział Reutersowi na pytanie w tej sprawie.

W Ust-Łudze nad Bałtykiem załadowano sześć tankowców z 598 tys. ton zanieczyszczonej ropy - przekazał Magaułow. Wiceminister wyjaśnił agencji TASS, że od 2013 roku Kazachstan wykorzystuje odnogę rurociągu Przyjaźń biegnącą w stronę Ust-Ługi. "Tam rzeczywiście otrzymaliśmy gorszej jakości ropę" - wskazał. Kazachstan eksportuje przez port w Ust-Łudze ok. 12 proc. swojej ropy.

"Na podstawie umowy z Transnieftem, biorąc pod uwagę fakt, że dostarczyliśmy czystą ropę, ale została ona zanieczyszczona, (...) Transnieft powinien wypłacić odszkodowanie" - podkreślił Magaułow.

Dzień wcześniej wicepremier Rosji Dmitrij Kozak zadeklarował, że Transnieft zrekompensuje straty wszystkim, którzy udowodnią, że ponieśli realne szkody.

Magaułow dodał, że dwa tankowce z 199 tys. ton czystej kazachskiej ropy załadowano w Ust-Łudze w dniach 10-15 maja.
Kazachstan produkuje ok. 1,8 mln baryłek ropy dziennie. Pod względem wielkości produkcji tego surowca jest drugim krajem byłego ZSRR po Rosji.

Zanieczyszczona ropa płynęła z Rosji w kierunku zachodnim rurociągiem Przyjaźń od 19 kwietnia; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. W sumie, jak informowano wcześniej, w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln - na Białorusi.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja. Transnieft podał, że dostawy ropy na Słowację i Węgry mają zostać wznowione w okresie od 21-24 maja. TASS podała w środę, że wznowienie dostaw do Polski i Niemiec jest oczekiwane w najbliższym czasie.

W Rosji wszczęto postępowanie karne, w którym w charakterze podejrzanych występuje sześć osób. Cztery z nich znajdują się w areszcie śledczym. Rosyjski Komitet Śledczy podejrzewa, że osoby te sprzeniewierzyły surowiec, a żeby ukryć malwersacje, dostarczyły niewłaściwej jakości ropę do systemu rurociągowego, powodując zanieczyszczenie surowca w rurociągu Przyjaźń.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE