ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W poniedziałek JSW sfinalizuje przejęcie PBSz, rozmowy z Prairie przedłużone do 28 września
17.05.2019r. 14:05

W najbliższy poniedziałek Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zamierza sfinalizować przejęcie Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz), natomiast horyzont rozmów na temat możliwego przejęcia aktywów górniczych Prairie Mining przedłużono do 28 września - podał prezes JSW Daniel Ozon.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie zarząd JSW omówił wyniki grupy JSW w pierwszym kwartale tego roku. Firma osiągnęła w tym czasie 2,48 mld zł przychodów ze sprzedaży, wobec 2,51 mld zł w pierwszym kwartale 2018 r. Zysk netto sięgnął 409,8 mln zł, wobec 757,9 mln zł w tym samym okresie rok wcześniej. Produkcja węgla spadła z 4,1 mln ton przed rokiem do niespełna 3,5 mln ton w pierwszym kwartale br. - 68,8 proc. produkcji to węgiel koksowy. Wzrosły koszty produkcji węgla. Wyższe były także średnie ceny, zarówno węgla jak i koksu.

Odnosząc się do rozmów z australijską firmą Prairie Mining, z którą JSW negocjuje potencjalne przejęcie kontroli nad projektami górniczymi Dębieńsko na Śląsku oraz Jan Karski na Lubelszczyźnie, prezes JSW poinformował, że "intencją obu stron jest kontynuowanie negocjacji w kolejnych miesiącach, w szczególności w zakresie potencjalnej struktury transakcji i warunków biznesowych współpracy lub transakcji". Chodzi także o dostosowanie projektów Dębieńsko i Jan Karski do koncepcji JSW oraz zmaksymalizowanie potencjalnych synergii.

"Przedłużyliśmy rozmowy z Prairie w zakresie możliwości przejęcia kontroli nad projektami, jakie Prairie posiada w Polsce. Dalej pracują tutaj doradcy prawni i finansowi. Rozmawiamy już także z naszą radą nadzorczą i organami nadzorczymi na temat struktury tej transakcji i zgód" - powiedział Ozon.

Prezes potwierdził, że w najbliższych tygodniach JSW spodziewa się uzyskać koncesję na eksploatację kolejnej części złoża węgla Bzie-Dębina, gdzie trwają prace związane z budową nowej kopalni węgla koksowego. Spółka ma już koncesję na złoże Bzie-Dębina 2-Zachód, a obecnie stara się o koncesję na sąsiednie złoże Bzie-Dębina 1-Zachód. Nowa kopalnia ma docelowo dostarczać ok. 2,5 mln ton węgla koksowego rocznie, a pierwszy węgiel ma pojawić się w 2022 roku.

Tzw. zasoby operatywne kopalni Bzie-Dębina szacowane są łącznie na ponad 180 mln ton węgla, znajdującego się w złożach Bzie-Dębina 1-Zachód (prawie 71,5 mln ton zasobów) oraz Bzie-Dębina 2-Zachód (113,8 mln ton). W pierwszym kwartale JSW wydzieliła w swojej strukturze nowo budowaną kopalnię Bzie-Dębina. Zmiana ma przyspieszyć prace zmierzające do rozpoczęcia wydobycia węgla koksowego z tego złoża, wcześniej należącego do kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.
W lutym br. - jak poinformowano podczas piątkowej konferencji - Jastrzębska Spółka Węglowa uruchomiła, w porozumieniu z działającymi w firmie związkami zawodowymi, Pracowniczy Program Emerytalny. Stosowną umowę zawarto z otwartym funduszem inwestycyjnym PKO Parasolowy oraz funduszem PKO zabezpieczenia emerytalnego. Za pierwszy miesiąc działalności odprowadzono składki na PPE dla ponad 4 tys. pracowników, później liczba uczestników programu wzrosła do ponad 6 tys., a proces rejestracji nadal trwa. Pracowniczy Program Emerytalny będzie też wdrażany w spółkach zależnych JSW, m.in. koksowniach i przejmowanym Przedsiębiorstwie Budowy Szybów.

Dla zapewnienia finansowania inwestycji, na początku kwietnia JSW sfinalizowała umowy z konsorcjum banków (tworzonym przez Agencję Rozwoju Przemysłu, BGK, Pekao, PKO BP i ICBC) oraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), pozyskując w sumie ponad 1 mld zł finansowania dłużnego. Część pozyskanych środków sfinansuje kupno ponad 95 proc. akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów za 204 mln zł. Jak mówił w piątek prezes Ozon, spółkę cieszy uczestnictwo w konsorcjum chińskiego banku ICBC - firma liczy na potencjalne finansowanie z tego kierunku, gdyby udało jej się pozyskać górnicze aktywa Prairie Mining.

Przedstawiciele JSW oceniają, że obecna stabilizacja na rynku węgla koksowego i koksu pozwala spółce kontynuować strategiczne projekty inwestycyjne, wśród nich modernizację zakładów przeróbki mechanicznej węgla oraz budowę nowych poziomów wydobywczych. W pierwszym kwartale br. grupa JSW wydała na inwestycje 637,1 mln zł, czyli o ponad 114 proc. więcej niż w poprzednim kwartale.

"Kontynuujemy wiele inwestycji, związanych m.in. z modernizacją zakładów przeróbki mechanicznej węgla w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice. Działamy w obszarze innowacyjności i wzrostu efektywności, ale przede wszystkim skupiamy się na zadaniach związanych z poszerzaniem bazy zasobowej" - poinformował wiceprezes JSW Tomasz Śledź.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE