ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny będą produkować paliwo do reaktorów rodzimej konstrukcji Hualong One
17.05.2019r. 15:47

Chiński koncern jądrowy China National Nuclear Corporation (CNNC) stwierdza, że jest obecnie zdolny do produkcji zestawów paliwowych China Fuel 3 (CF3) przeznaczonych do zaprojektowanego w kraju reaktora wodnego ciśnieniowego HPR-1000 (Hualong One).

Zestaw paliwowy CF3 składa się z 264 prętów paliwowych rozmieszczonych w konstrukcji nośnej (matrycy 17 x 17). Pręty zawierają pastylki (pellets) albo dwutlenku uranu albo mieszaniny tlenku gadolinu i dwutlenku uranu, które są umieszczone w koszulkach (clads) ze stopu Zircalloy wytwarzanego na bazie cyrkonu. Zircaloy oprócz cyrkonu zawiera ok. 1,5-2,5% cyny oraz niewielkie dodatki niklu, chromu, niobu i żelaza. Zaletą tego materiału jest to, iż wytrzymuje warunki panujące w rdzeniu reaktora i słabo oddziałuje z neutronami termicznymi (jest prawie przezroczysty dla nich). W rdzeniu reaktora Hualong One znajduje się łącznie 177 zestawów paliwowych CF3.

Cztery zestawy paliwowe CF3 zostały w lipcu 2014 r. załadowano do reaktora PWR chińskiej konstrukcji typu CNP-600, działającego w bloku nr 2 elektrowni jądrowej Qinshan II. Zespoły przechodziły inspekcje techniczne podczas każdego cyklu przeładunku paliwa, podał CNNC. Wyniki tych przeglądów wykazały, że praca i zachowanie się paliwa spełnia międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.

Według informacji World Nuclear Association, zestawy paliwowe CF3 są wytwarzane w głównym zakładzie produkcji paliwa CNRC w Yibin w prowincji Syczuan. Do ich produkcji wykorzystywany jest granulat paliwowy pochodzący z zakładu metalurgicznego w Ulba w Kazachstanie.

Koncern CNNC stwierdził, że osiągnięcie zdolności do przemysłowej produkcji paliwa CF3 "jeszcze bardziej wzmocniło pozycję CNNC w dziedzinie paliwa jądrowego i przyczyni się do wzrostu możliwości eksportowych reaktora HPR-1000 za granicę". Firma zauważyła, że prawidłowo działające zespoły paliwowe "są niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa, niezawodności i wydajności elektrowni jądrowej".

Reaktor Hualong One (Hualong Pressurised Reactor - HPR-1000) jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) chińskiej konstrukcji o mocy 1150 MWe. Powstał on ze scalenie dwóch konstrukcji reaktorów: ACP-1000 koncernu CNNC i ACPR-1000 koncernu CGN w jeden standardowy model Hualong One. Spełnia on standardy bezpieczeństwa ustanowione przez MAEA i przyjęto go do szerokiego zastosowania w kraju oraz na eksport za granicę (Pakistan, Argentyna, Europa).
W grudniu 2015 r. CNNC i CGN utworzyły 50-50 joint venture w celu promocji technologii Hualong One na rynkach zagranicznych.

W Chinach budowane są obecnie cztery reaktory typu HPR-1000: w elektrowni jądrowej Fuqing 5-6 (przez CNNC) oraz w elektrowni jądrowej Fangchenggang 3-4 (przez China General Nuclear - CGN). Oczekuje się, że wszystkie te jednostki zostaną uruchomione w latach 2019 - 2020.

Dwa bloki HPR-1000 budowane są również w Pakistanie w elektrowni jądrowej Karachi. Ich budowę rozpoczęto w roku 2015 i 2016; mają zostać uruchomione w latach 2021 - 2022.

W październiku 2015 r. CGN zaproponował koncernowi EDF zastosowanie technologii Hualong One przy budowie elektrowni jądrowej Bradwell B w Wlk. Brytanii. Projekt UK HPR-1000 przechodzi obecnie proces ogólnej oceny (Generic Design Assessment - GDA) przez brytyjski urząd regulacji jądrowych (Office for Nuclear Regulation - ONR) oraz agencję ochrony środowiska (Environment Agency - EA).
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE