ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szydło: nowoczesna przyszłość górnictwa i węgla - polską racją stanu
18.05.2019r. 16:55

Nowoczesna przyszłość górnictwa i węgla jest polską racją stanu i racją polskiej gospodarki - przekonywała w sobotę w Rudzie Śląskiej wicepremier Beata Szydło. Jej zdaniem, możliwe jest pogodzenie nowoczesnego wykorzystania węgla z troską o czyste powietrze.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że miks energetyczny - miks surowców energetycznych - będzie się zmieniał, będzie się różnicował. Niemniej jednak w tej chwili dla Polski, polską racją stanu, racją polskiej gospodarki, jest nowoczesna przyszłość górnictwa i węgla" - powiedziała wicepremier, która w sobotę odwiedziła Rudę Śląska autobusem wyborczym PiS.

Ruda Śląska należy do miast najbardziej w regionie związanych z przemysłem wydobywczym - działa tu należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Ruda, złożona z trzech samodzielnych wcześniej kopalń: Pokój, Bielszowice i Halemba. Z Rudy Śląskiej pochodzi też odpowiedzialny w rządzie za górnictwo wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, którego kandydaturę w wyborach do PE wspierała w sobotę wicepremier.

W ocenie Szydło, majowe wybory do europarlamentu są decydujące dla polskiego górnictwa i energetyki. "W przyszłej kadencji w Parlamencie Europejskim będzie zapadało dużo ważnych decyzji dotyczących polityki klimatycznej i przyszłości polskiego górnictwa" - mówiła wicepremier.

Przypomniała, że rząd PiS od czterech lat wprowadza reformy w górnictwie. "Unowocześniamy górnictwo, ale przede wszystkim bronimy polskiego górnictwa, które jest ważne dla całej polskiej gospodarki. To pokazuje kierunek, który chcemy kontynuować. To nie jest zbyt modny i popularny kierunek w UE, dlatego im więcej osób rozumiejących wagę tego surowca dla nas, dla naszego regionu, tym lepiej" - powiedziała wicepremier.

Za kluczowe dla górnictwa uznała inwestycje i wprowadzanie w tej branży nowoczesnych technologii. Jak oceniła, wybory europejskie, to moment ważny nie tylko dla sektora wydobywczego, ale także dla Śląska - regionu, gdzie ten przemysł jest skoncentrowany.

"To ważny moment, który dotyczy przyszłości Śląska; tego Śląska, który ma być regionem nowoczesnym, który stwarza nowe możliwości, również zawodowe. Umiejętne wykorzystanie polityk regionalnych w UE jest ogromną szansą dla regionu śląskiego" - powiedziała Szydło, namawiając wyborców, aby głosując w wyborach 26 maja wzięli pod uwagę także kryterium dobra swojego regionu.
"Najważniejsze są sprawy Polski, sprawy Polaków, ale i ważne są sprawy mojego regionu; regionu, z którego się wywodzę - trzeba o niego zabiegać" - mówiła Szydło, która spotkała się z mieszkańcami Rudy Śląskiej na skwerze przy Pomniku Powstańców Śląskich w dzielnicy Kochłowice, przy dźwiękach górniczej orkiestry.

Wicepremier oceniła, że można doskonale, nowocześnie pogodzić korzystanie z węgla oraz troskę o czyste powietrze. "Program +Czyste powietrze+, który przygotował rząd, również jest dowodem na to, że można doskonale łączyć te dwie kwestie" - powiedziała Szydło.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, "dwójka" na śląskiej liście PiS w wyborach do europarlamentu, wskazał na połączenie - w polskiej strategii energetycznej - rozwoju odnawialnych źródeł energii z energetyką konwencjonalną, opartą na węglu i gazie.

"Mówimy o połączeniu rozwoju OZE z utrzymaniem nowoczesnego sektora wydobywczego. Wraz z rozwojem energetyki odnawialnej potrzebujemy mieć pewnego stabilizatora systemu energetycznego - i tym stabilizatorem powinna być energetyka konwencjonalna, oparta o gaz (...) i węgiel kamienny" - powiedział Tobiszowski, jako przykłady realizowanych w tej dziedzinie inwestycji wskazując elektrownie Dolna Odra (gdzie będzie blok gazowy) i Jaworzno (gdzie wkrótce będzie oddany do użytku blok węglowy).

Tobiszowski przekonywał, że dzięki racjonalnej polityce energetycznej "utrzymujemy miejsca pracy i budujemy stabilność regionów". "Śląsk będzie tej stabilizacji potrzebował, bo wciąż jest w okresie transformacji" - dodał wiceminister energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Ytuhfd 19.05.2019r. 09:03
To babka nie ma bladego pojęcia o Światowych rozwiązaniach w tej branży. To co ona głosić to wstecznictwo, głupota i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Katolik 19.05.2019r. 12:46
Jako katoliczka Pani Premier powinna przeczytać encyklikę papieża Franciszka "Laudato Si" !!! Nie możemy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 19.05.2019r. 15:14
Pani Szydło i pan Tobiszowski robią ludzi w przysłowiowego balona. Oboje należą do konserwy gospodarczej, która... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE