ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwsze protesty przeciwko wysokim cenom benzyny w Szwecji
18.05.2019r. 19:49

W ośmiu miejscach w Szwecji, m.in. w Barkarby pod Sztokholmem, odbyły się w sobotę pierwsze demonstracje przeciwko wysokim cenom benzyny. Szwedzkie władze zapowiedziały jednak, że nie obniżą podatku od paliw, czego domagali się protestujący.

Na początku tygodnia litr benzyny osiągnął w Szwecji rekordowo wysoką cenę 16,89 koron. Ostatnie podwyżki paliw spowodowały, że lawinowo wzrosła - do 586 tys. - liczba osób popierających grupę protestującą na Facebooku, a w sobotę miały miejsce pierwsze manifestacje.

"Podatki stanowią aż 64 proc. ceny benzyny i to jest przerażające. My mieszkamy na wsi, nie możemy zrezygnować z jazdy samochodem. Przez to stajemy się biedniejsi" - stwierdził protestujący w Barkarby Mats Olsson.

Grupa na Facebooku domaga się obniżenia ceny za litr benzyny do 12 koron, czyli średniej europejskiej, co wymagałoby obniżenia podatku od paliwa.

Takie rozwiązanie wykluczył w sobotę socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven.

"Uważam, że (wysoka cena) to wyraźny sygnał, że musimy się przestawić i uniezależnić się od ropy naftowej" - powiedział premier w publicznej rozgłośni Szwedzkie Radio, podkreślając potrzebę rozwoju produkcji biopaliwa.
W podobnym tonie wypowiedział się wcześniej minister ds. rynku finansowego oraz konsumentów Per Bolund ze współrządzącej Szwecją Partii Ochrony Środowiska - Zieloni. Zaproponował on ponadto protestującym zakup samochodów elektrycznych, co wywołało falę ostrych komentarzy w internecie.

Wielu kierowców, a zwłaszcza ci, którzy zmuszeni są pokonywać długie trasy na słabo zaludnionej i niezurbanizowanej północy Szwecji, nazwało propozycję ministra Bolunda "odklejoną od rzeczywistości".

Według szwedzkich władz na podwyżki cen paliw wpływa także sytuacja międzynarodowa oraz niski kurs korony szwedzkiej.

Inicjatorzy grupy protestacyjnej na Facebooku zostali w czwartek zaproszeni przez polityków na spotkanie do szwedzkiego parlamentu. Niezadowoleni z powodu wysokich cen paliw kierowcy planują na 31 maja dużą manifestację w centrum Sztokholmu.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 20.05.2019r. 10:11
No - początek końca szwedzkiego socjalizmu.....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE