ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś zatwierdziła "mapę drogową" ws. wznowienia tranzytu rurociągiem Przyjaźń
19.05.2019r. 19:10

Mińsk zatwierdził zapisy "mapy drogowej" ws. usunięcia zanieczyszczeń z rurociągu Przyjaźń oraz wznowienia tranzytu ropy z Rosji na Białoruś i dalej do Europy. Projekt dokumentu przygotowali eksperci z Mińska i z Moskwy. Teraz mają go podpisać Rosjanie.

"Po moich rozmowach z rosyjskim wicepremierem Dmitrijem Kozakiem 16 maja w Moskwie, zgodnie z naszymi ustaleniami, grupa ekspertów białoruskich i rosyjskich przygotowała projekt +mapy drogowej+, dotyczącej usunięcia z Białorusi ropy nieodpowiedniej jakości" - powiedział w niedzielę w Mińsku białoruski wicepremier Ihar Laszenka.

W kwietniu zanieczyszczona chlorkami organicznymi ropa z Rosji trafiła na Białoruś, a także do kolejnych odbiorców surowca, w tym Polski i Ukrainy. W sumie w rurociągu Przyjaźń znalazło się 5 mln zanieczyszczonej ropy, z czego 1 mln - na terenie Białorusi.

Jak poinformował Laszenka, mapa przewiduje działania, które zapewnią wystarczające dostawy dla białoruskich rafinerii i wznowienie tranzytu surowca dalej do Europy.

Białoruska rafineria w Mozyrzu, do której ropa dociera południowym odgałęzieniem Przyjaźni, otrzymuje już wystarczającą ilość surowca.

W gorszej sytuacji jest rafineria Naftan w Nowopołocku, gdzie surowca jest za mało. Odcinek doprowadzający tam ropę (Uniecza-Połock) jest wypełniony "brudnym" surowcem, dlatego - jak powiedział Laszenka - Białoruś nalega, by Moskwa zwiększyła dostawy alternatywną trasą, przez odcinek Surgut-Połock.

W czasie czwartkowego spotkania Laszenki z Nowakiem zapadła decyzja o utworzeniu wspólnej grupy roboczej, która oszacuje straty związane z zanieczyszczeniem ropy płynącej z Rosji.
19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych.

Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. Tego dnia rano Homeltransnafta całkowicie wstrzymała pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

Ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja, a 4 maja Białorusini wznowili pobór surowca. Rosyjski koncern Transnieft podał, że dostawy ropy na Słowację i Węgry mają zostać wznowione w okresie od 21-24 maja.

15 maja wicepremier Kozak wyraził nadzieję, że czysta ropa popłynie do Polski "w ciągu tygodnia"; początkowo ma być oczyszczona jedna nitka rurociągu.

W niedzielę rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak powiedział, że dostawy ropy naftowej do Polski zostaną wznowione w poniedziałek, 20 maja.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 20.05.2019r. 09:56
Nie wierze aby był to przypadek...... wybory na Ukrainie , "fikanie" Białorusi , smędzenie Polski.... to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE