ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska spółka zaangażowana w prace przy uruchamianiu bloków w elektrowni jądrowej w Mochovcach
20.05.2019r. 11:32

Spółka Ecol z Rybnika, specjalizująca się w pracach utrzymania ruchu w zakresie gospodarki smarowniczej w energetyce, uczestniczy w przygotowaniach do uruchomienia dwóch nowych bloków w elektrowni jądrowej w Mochovcach na południu Słowacji.

"Należymy do tej wąskiej grupy przedsiębiorstw w Europie, które zajmują się czyszczeniem układów olejowych turbin, skraplaczy czy wymienników ciepła w elektrowniach jądrowych, w tym również w warunkach podwyższonego promieniowania w obiegach pierwotnych reaktorów" - poinformował w poniedziałek prezes firmy Wojciech Majka.

Obecnie w słowackiej elektrowni jądrowej działają dwa bloki, uruchomione w końcu lat 90. XX wieku. Dwa kolejne mają być włączone - według ostatnich informacji - najwcześniej jesienią tego roku lub na wiosnę roku 2020. W pracach zmierzających do uruchomienia bloków bierze udział rybnicki Ecol.

W kwietniu tego roku spółka z Rybnika przeprowadziła w Mochovcach czyszczenie hydrodynamiczne oraz płukanie układów olejowych dwóch nowych turbogeneratorów bloku nr 3 - usługa miała na celu przygotowanie nowych układów olejowych do pierwszego uruchomienia turbozespołów. Podobne prace zaplanowano jeszcze w tym roku przy bloku nr 4.

Obecnie w elektrowni jądrowej w Mochovcach pracują dwa rosyjskie reaktory wodne ciśnieniowe. Od wielu lat trwają prace zmierzające do uruchomienia dwóch kolejnych; pierwotnie miały one trafić do użytku już w latach 2012-2013. Bloki nr 3 i 4 będą dysponować reaktorami podobnymi do istniejących, ale o nieco wyższej mocy - po 471 megawatów elektrycznych każdy.

Jak poinformował prezes rybnickiej firmy, Ecol jest jedyną firmą, która specjalizuje się w hydrodynamicznym czyszczeniu krytycznych elementów generatorów pary pod wysokim (dochodzącym do 3 tys. bar) ciśnieniem w elektrowniach atomowych wykorzystujących technologie rosyjskie lub pochodzące z byłego Związku Radzieckiego. Przedstawiciele spółki liczą, że jej doświadczenia będą pomocne także przy planowanym rozwoju polskiej energetyki jądrowej.
"Jestem przekonany, że wcześniej czy później będziemy też mogli współpracować przy obsłudze polskich elektrowni atomowych" - powiedział prezes Majka, wskazując, iż spółka od wielu lat rozwija kompetencje w zakresie obsługi energetyki jądrowej.

Ecol współpracował już ze spółką Slovenske Elektrarne, będącą operatorem elektrowni w Mochovcach i Jaslovskich Bohunicach, gdzie działa druga słowacka elektrownia jądrowa. W obu zakładach rybnicka spółka realizowała czyszczenie generatorów pary w czasie postojów remontowych w latach 2014-2016. Ekipy z Rybnika pracują też w elektrowniach atomowych w Czechach, Rosji i na Ukrainie.

"Reagujemy na potrzeby rynku energetycznego, elastycznie dostosowując ofertę do oczekiwań naszych partnerów z różnych krajów. Staramy się też optymalizować podejmowane ryzyko i przyjmować zarówno te zlecenia, które umacniają naszą pozycję, jak i takie, które pozwalają na ciągły rozwój" - wyjaśnił prezes Ecolu.

Przedsiębiorstwo z Rybnika specjalizuje się w pracach utrzymania ruchu związanych z prowadzeniem gospodarki smarowniczej m.in. w elektrowniach i zakładach z branży oil&gas oraz remontowym serwisowaniem układów olejowych turbogeneratorów, generatorów prądotwórczych czy elektropomp. Zajmuje się też np. czyszczeniem chemicznym układów przepływowych turbin, kotłów, skraplaczy, wymienników ciepła oraz hydrodynamicznym czyszczeniem pod wysokim ciśnieniem generatorów pary produkcji rosyjskiej lub radzieckiej. Od ponad 25 lat Ecol jest też dystrybutorem stosowanych w energetyce olejów Lotos Oil.

Słowacja ma dwie elektrownie jądrowe - w Jaslovskich Bohunicach oraz Mochovcach, w których łącznie znajdują się obecnie cztery czynne reaktory.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: .. 21.05.2019r. 06:55
Brawo Ecol
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE