ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Panele fotowoltaiczne na elektrowni wiatrowej
20.05.2019r. 12:25

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, hiszpański koncern energetyczny Acciona zainstalował na wieży elektrowni wiatrowej zlokalizowanej w Hiszpanii elastyczne, organiczne panele fotowoltaiczne. To kolejne hybrydowe podejście do generacji z OZE, które sprawdzi Acciona. Od dwóch lat hiszpański koncern testuje ponadto rozwiązanie polegające na połączeniu elektrowni wiatrowej z bateryjnym magazynem energii.

Instalację zrealizowano na farmie wiatrowej w Albacete w Hiszpanii. Na jednej ze znajdujących się tam elektrowni wiatrowych, model Nordex o jednostkowej mocy 1,5 MW, posadowionej na 80-metrowej wieży, zainstalowano 120 elastycznych modułów fotowoltaicznych, które zajmują powierzchnię około 50 m2.

Moduły dostarczył niemiecki producent Heliatek, który specjalizuje się w niszowej technologii organicznej fotowoltaiki. O ile organicznych modułów fotowoltaicznych nie stosuje się szerzej na rynku, ponieważ przegrywają konkurencję z krystalicznymi modułami, posiadają zalety, których brakuje tradycyjnym modułom, takie jak elastyczność.

Każdy z modułów zainstalowanych na elektrowni wiatrowej w Hiszpanii posiada grubość zaledwie 1 milimetra, a jego rozmiary wynoszą 5986 x 308 mm.

Całkowita moc instalacji wynosi 9,36 kW i jest ona obsługiwana przez dwa falowniki, które umożliwiają przesłanie energii do sieci, z której zaopatrywane są systemy elektryczne turbiny wiatrowej.

Energia z systemu fotowoltaicznego nie będzie oddawana do sieci, ale posłuży do zasilenia systemów turbiny. W ten sposób zostanie zwiększony eksport energii wiatrowej, a także zostanie ograniczona konsumpcja energii z sieci w czasie przestojów w generacji wiatrowej.
- System fotowoltaiczny pozwoli na pokrycie, całkowite lub częściowe, zapotrzebowania na energię związanego z funkcjonowaniem turbiny wiatrowej w czasie gdy świeci słońce, a nawet - na późniejszym etapie - w sytuacji braku słońca. Będzie to możliwe dzięki bateryjnemu magazynowi energii i doprowadzi do poprawy produkcji energii netto wysyłanej do sieci - komentuje Acciona.

W 2017 roku hiszpański koncern uruchomił hybrydową elektrownię złożoną z turbiny wiatrowej i magazynów energii, która powstała koło Navarry na północy Hiszpanii. Składa się ona z podłączonej do sieci turbiny wiatrowej o mocy 3 MW, która wchodzi w skład złożonej z pięciu turbin eksperymentalnej farmy wiatrowej uruchomionej w roku 2013

Turbinę wiatrową uzupełniają dwa bateryjne magazyny energii - jednostka o mocy i pojemności 1 MW/0,39 MWh, która ma utrzymać moc na poziomie 1 MW w czasie 20 minut, a także jednostka o parametrach 0,7 MW/0,7 MWh, która ma utrzymywać moc 0,7 MW przez godzinę. W obu magazynach energii wykorzystywane są baterie litowo-jonowe Samsunga.

Celem projektu jest m.in. przetestowanie usług, które tego rodzaju instalacje mogą świadczyć dla sieci elektroenergetycznej, dbając o równowagę miedzy popytem a podażą energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE