ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Inwestorzy mają problem z uzyskaniem koncesji. URE deklaruje pomoc
20.05.2019r. 12:27

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, przedsiębiorcy, którzy wygrali ostatnie aukcje, muszą rozpocząć sprzedaż energii w określonym ustawowo terminie, aby nie narazić się na wykluczenie z systemu aukcyjnego w okresie do 3 lat, ale także na utratę wpłaconych kaucji czy karę finansową. Problemem w tym kontekście mogą być przeciągające się procedury związane z wydaniem koncesji. URE zapewnia, że dostrzega problem i zapowiada podjęcie działań.

Problem dotyczy zwłaszcza inwestorów, którzy wygrali ostatnią aukcję, zgłaszając do niej oferty na sprzedaż energii z fotowoltaiki i którzy mają na rozpoczęcie sprzedaży energii tylko 18 miesięcy.

Aukcję z listopada 2018 r. przeznaczoną dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych o jednostkowej mocy do 1 MW wygrały 554 oferty złożone przez 251 wytwórców - w zdecydowanej większości planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych.

Potencjalnym problemem, na który mogą natrafić inwestorzy planujący uruchomienie elektrowni fotowoltaicznych w systemie aukcyjnym i który może uniemożliwić im wywiązanie się z ustawowego terminu 18 miesięcy, jest m.in. procedura wydawania koncesji przez Urząd Regulacji Energetyki.

Podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego Katarzyna Szwed-Lipińska, dyrektorka departamentu źródeł odnawialnych w Urzędzie Regulacji Energetyki, przyznała, że przedsiębiorcy, którzy wygrali ostatnią aukcję, składając ofertę na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznej, mogą mieć problem z rozpoczęciem sprzedaży energii przed 15 maja 2020 r

Katarzyna Szwed-Lipińska zaznaczyła, że obecnie większość wniosków o koncesję składanych przez przedsiębiorców "aukcyjnych" trafia do oddziału terenowego URE w Łodzi, który może mieć problem z przeprocedowaniem wszystkich aplikacji.

- W tej chwili jeszcze ten problem nie narasta tak bardzo, niemniej wiemy, że są postępowania, które toczą się kilka miesięcy. Podjęliśmy działania w tym kierunku. (...) Spróbujemy podzielić się pracą i rozłożyć te koncesje, które mogłyby wpaść do oddziału terenowego w Łodzi, na wszystkie oddziały terenowe, a także na centralę. Będziemy starali robić się wszystko, aby przedsiębiorca z tego powodu nie uzyskał koncesji i nie mógł spełnić zobowiązania aukcyjnego. Natomiast musicie nam Państwo pomóc. Wnioski powinny zostać złożone poprawnie i zawierać wszystkie elementy. Im więcej wezwań jest ze strony organu, tym bardziej będzie się przeciągał proces rozpoznania wniosku koncesyjnego - powiedziała dyrektorka departamentu OZE w Urzędzie Regulacji Energetyki.

W celu przygotowania inwestorów do przejścia przez procedurę uzyskiwania koncesji Urząd Regulacji Energetyki szykuje na dzień 28 maja spotkanie z inwestorami, w którym wezmą udział również dyrektorzy oddziałów terenowych URE.

Podczas spotkania zostanie omówiony przebieg procesu koncesyjnego, a deklarowanym przez URE celem jest też ujednolicenie praktyk stosowanych przez poszczególne oddziały terenowe. - Dochodzą do nas informacje, że czasami różne oddziały terenowe różnie podchodzą do tych samych zagadnień - stwierdziła Katarzyna Szwed-Lipińska, sygnalizując przygotowanie instrukcji dedykowanej inwestorom.

- Główny obowiązek i ciężar spoczywa na organie, ale musicie Państwo pamiętać, że im lepszy jest wniosek, to większa jest szansa, że nie będzie wezwania ze strony organu i będzie bez kłopotu procedowany - oceniła przedstawicielka URE.

Katarzyna Szwed-Lipińska zaapelowała jednocześnie do inwestorów o nieskładanie wniosków o wydanie promesy koncesji. - Wiem, że w niektórych przypadkach banki tego wymagają, jednak to powoduje, że dubluje się praca, bo oddział musi wydać decyzję promesową, a za chwilę będzie musiał wydać decyzję koncesyjną.

Tymczasem oprócz utraty gwarancji sprzedaży energii w systemie aukcyjnym, przedsiębiorcy, który nie zdąży z rozpoczęciem sprzedaży energii, grozi też utrata prawa do startu z danym projektem w kolejnych aukcjach, w okresie do 3 lat.

Inwestor traci ponadto wpłaconą kaucję, a art. 168 pkt 15 ustawy o OZE grozi ponadto karą finansową, jednak - co podkreśliła dyrektor Szwed-Lipińska - w tym przypadku URE czeka na nowelizację ustawy i rozwiązanie wątpliwości interpretacyjnych związanych z tym artykułem, aby wykluczyć ryzyko nałożenia dodatkowej kary.

Zmniejszyć ryzyko niewywiązania się z rozpoczęcia sprzedaży energii w systemie aukcyjnym może choćby wydłużenie ustawowego terminu.
Wcześniej o wydłużenie obecnego terminu na uruchomienie produkcji energii z elektrowni fotowoltaicznych zaapelowała m.in. Konfederacja Lewiatan, proponując wydłużenie ustawowego terminu na sprzedaż energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego o kolejne 6 miesięcy.

Jak mówiła podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan, banki mają obawy co do finansowania projektów fotowoltaicznych realizowanych w ramach ostatniej aukcji, obawiając się, że termin 18-miesięczny jest zbyt krótki.

- To nie jest tak, że się nie da wybudować i otrzymać wszystkich wymaganych dokumentów, natomiast charakter tego procesu powoduje, że następuje spiętrzenie liczby wniosków o koncesję. W związku z tym to, o co prosimy i co chyba znajdzie się w znowelizowanej ustawie, to wydłużenie całego procesu z 18 do 21 miesięcy, co zwiększałoby bezpieczeństwo administracyjne.

Daria Kulczycka zaproponowała ponadto inne rozwiązanie.

- Wydaje nam się, że można byłoby wrócić do sytuacji, w której nie jest wymagana sprzedaż w tym terminie, tylko wytworzenie energii - to zbyt mało, aby można było ubiegać się o pieniądze z systemu aukcyjnego, ale zdejmuje to ryzyko wypadnięcia z systemu i ułatwia bankowi podjęcie decyzji o finansowaniu - proponowała Daria Kulczycka.

- Jeśli nie chodziłoby o sprzedaż, tylko o wytworzenie energii, to cały system były bezpieczniejszy. Inwestorzy dostaliby pieniądze z systemu aukcyjnego później, ale jest to ryzyko akceptowalne dla firm i banków, więc pewnie warto to rozważyć. Nie wiem, czy mamy na to czas, bo apeluję o różne zmiany, a jednocześnie bardzo byśmy chcieli, aby ta ustawa jak najszybciej weszła - dodała.

Przedstawicielka Konfederacji Lewiatan zwróciła ponadto uwagę na otwartość banków do refinansowania projektów aukcyjnych, w przypadku których udało się rozpocząć wytwarzanie energii w systemie aukcyjnym w wymaganym terminie.

- Chcielibyśmy, aby banki mogły bez obawy finansować budowlaną część całego procesu i aby rozwój energetyki fotowoltaicznej mógł przebiegać płynnie, szybciej i zgodnie z interesem odbiorców energii - stwierdziła.

Odnosząc się do postulatu zgłoszonego przez dyrektor Szwed-Lipińską, aby nie składać wniosków o promesę, Daria Kulczycka oceniła, że można rozważyć rozwiązanie polegające na tym, że jeśli ktoś złożył już wniosek o promesę, to nie musiałby składać ponownie kompletu dokumentów i nie musiałby podlegać ponownej, pełnej weryfikacji.

Obecna procedura w zakresie wydawania promesy i koncesji - co podkreśliła Katarzyna Szwed-Lipińska - wynika jednak z Prawa energetycznego i jej zmiana wymagałaby znowelizowania aktualnej ustawy. - To nie jest tak, że URE chce przedsiębiorców przydusić dodatkowymi procedurami - zapewniła.

Przedstawicielka Urzędu dodała, że problematyczna dla URE w procesie procedowania wniosków jest m.in. konieczność zbadania niekaralności członków zarządu w przypadku, gdy są oni obcokrajowcami, a ponadto - co podkreśliła Katarzyna Szwed-Lipińska - problemem jest składanie przez inwestorów niekompletnych wniosków i uzupełnianie ich dopiero po zarejestrowaniu przez URE lub podejmowane przez beneficjentów aukcji próby modyfikacji wniosków, co wymaga dodatkowej pracy ze strony urzędników.

- Często przedsiębiorcy próbują dokonać pewnej modyfikacji inwestycji - np. zmienia się coś w warunkach przyłączenia, zmienia się lokalizacja, jest nowy model modułu, jest nieco inna moc zainstalowana, są pewne modyfikacje, które następują dopiero po wygranej aukcji i dopiero wtedy często inwestorzy zaczynają dopiero zabiegać o finansowanie. Takie sprawy formalne rzutują nam na 18-miesięczny termin, bo sam proces budowy instalacji PV o mocy zainstalowanej do 1 MW nie wymaga 18 miesięcy. Klucz do sukcesu tkwi w prawidłowej organizacji tych wszystkich wymogów formalnych i oczywiście finansowania - oceniła przedstawicielka URE.

- Będziemy starać się podjąć współpracę i maksymalnie dobrze przygotować wszystkich zainteresowanych do prawidłowego złożenia wniosku koncesyjnego; trzeba uczulić dyrektorów oddziałów terenowych na to, że w pierwszej kolejności powinni weryfikować, czy jest to przedsiębiorca aukcyjny. Niestety etatów mamy tyle, ile mamy i nic się z tym nie da zrobić, ale możemy spróbować zrobić wszystko, aby usprawnić przebieg tego procesu - zapewniła dyrektor Szwed-Lipińska.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Praw 21.05.2019r. 08:16
Problem jeden z głównych to powstała kilkanaście lat temu interpretacja prawa w ogóle nie zauważająca że ustawodawca... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE