ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW zawarło finalną umowy zakupu akcji PBSz od Primetech
20.05.2019r. 13:26

Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła w poniedziałek z firmą Primetech z grupy Famur umowę zakupu ponad 95 proc. akcji Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz) za 204 mln zł. Umowa w sprawie przejęcia PBSz oznacza finalizację przygotowywanej od około roku transakcji.

"Przedsiębiorstwo Budowy Szybów jest spółką, która zdecydowanie wzmocni naszą grupę kapitałową w zakresie planów rozwojowych dotyczących pogłębiania szybów. Jak wiemy, bez tego nie ma wzrostu produkcji i rozwoju spółki. Drugi element to kompetencje PBSz w zakresie prac przygotowawczych" - skomentował prezes JSW Daniel Ozon, cytowany w komunikacie prasowym spółki.

JSW potrzebuje PBSz m.in. do pogłębiania już istniejących szybów oraz zintensyfikowania robót chodnikowych - zgodnie z planami spółki, w kolejnych latach kopalnie JSW muszą pogłębić osiem szybów, a trzy wydrążyć całkowicie od nowa.

Zatrudniające ponad tysiąc osób przedsiębiorstwo wesprze zakłady JSW także w drążeniu wyrobisk korytarzowych, uzupełniając pracę zewnętrznych firm usługowych. Rocznie w kopalniach JSW drążonych jest ok. 70 km nowych chodników.

JSW zapłaciła w poniedziałek za PBSz 199 mln zł, a pozostałe 5 mln zł ma zostać zapłacone w ciągu trzech miesięcy.
Całość środków uzyskanych ze sprzedaży spółki, Primtech (dawna grupa Kopex, przejęta przez Famur) przeznaczy na spłatę kolejnej transzy zadłużenia. "Transakcja pozwoli na znaczącą redukcję długu grupy Primetech (dawniej grupy Kopex) zgodnie z zapisami umowy restrukturyzacyjnej z 2016 roku" - podała firma w komunikacie.

Warunkowa umowa sprzedaży akcji PBSz na rzecz JSW została podpisana 21 grudnia ub. roku. Warunkiem jej finalizacji była m.in. zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zawarcie porozumienia ze związkami zawodowymi PBSz i kontrahentami tej firmy oraz pozytywne decyzje rady nadzorczej i walnego zgromadzenia JSW. Wszystkie te warunki zostały spełnione, co umożliwiło poniedziałkową finalizację transakcji.

"Sprzedaż PBSz to wynikowa konsekwentnej realizacji strategii grupy Famur, która zakłada wzmocnienie części maszynowej i dezinwestycje aktywów niestanowiących podstawowej działalności. Jednocześnie pozwala rzetelnie realizować zapisy umowy restrukturyzacyjnej dotyczące rozliczenia długu grupy Primetech - dawniej grupy Kopex" - skomentowała w poniedziałek prezes spółki Primetech Beata Zawiszowska.

Finalizacja transakcji ma pozwolić grupie Famur na - jak podano w komunikacie - "pełne skoncentrowanie się na podstawowej części biznesu, jaką jest produkcja kompleksowych rozwiązań dla górnictwa"

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE