ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś. Obiekty socjalne w Ostrowcu zbudują brygady młodzieżowe
20.05.2019r. 20:28

Obiekty infrastruktury socjalnej, które powstaną w Ostrowcu przy budowanej elektrowni atomowej, otrzymały status "Wszechbiałoruskiej Budowy Młodzieżowej"; do ich realizacji zostaną zaangażowani studenci i młodzież.

Stosowny dekret podpisał w poniedziałek prezydent Alaksandr Łukaszenka - poinformowała służba prasowa głowy państwa.

Jak wyjaśniono, "nadanie tym obiektom statusu Wszechbiałoruskiej Budowy Młodzieżowej będzie sprzyjać zwiększeniu aktywności młodych ludzi, zapewnieniu im zatrudnienia, rozwoju ruchu brygad młodzieżowych, połączeniu ich istotną ideą obywatelsko-patriotyczną".

Brygady studenckie i młodzieżowe mają zostać zaangażowane m.in. przy budowie kompleksu sportowego, krytego lodowiska, szkoły, szpitala, przedszkola i dworca autobusowego.

Według białoruskiego prawodawstwa za organizację pracy brygad studenckich i młodzieżowych, trwającej od maja do września, odpowiedzialny będzie państwowy Białoruski Republikański Związek Młodzieży (BRSM), a lokalne władze mają go w tych działaniach wspierać, m.in. zapewniając młodym ludziom lokum i wyżywienie.

"W moim odczuciu to taki ideologiczny relikt" - skomentował w rozmowie z PAP Alaksandr Kłaskouski, publicysta portalu Naviny.by. W czasach ZSRR młodzież należąca do Komsomołu (Komunistycznego Związku Młodzieży) masowo uczestniczyła m.in. w czynach społecznych i pracowała na Wielkich Budowach Socjalizmu.
"Jak mi się wydaje, chodzi o to, żeby nasz BRSM miał okazję do zademonstrowania swojej przydatności. Zapewne - niczym niegdyś Komsomoł - będzie formować brygady, które latem pokaże telewizja państwowa w trakcie pracy" - dodał analityk.

Władze przewidują, że w związku z budową pod Ostrowcem elektrowni atomowej liczba mieszkańców tej miejscowości na Grodzieńszczyźnie, niedaleko granicy z Litwą, wzrośnie z 10 tys. do ok. 22-23 tys.

Białoruska elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec według rosyjskiego projektu AES-2006. Głównym wykonawcą projektu jest Rosatom.

Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 megawatów. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., drugi - w 2020 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE