ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Uzbekistan rozpoczyna badania lokalizacyjne dla pierwszej elektrowni jądrowej w Azji Środkowej
21.05.2019r. 09:22

Agencja Rozwoju Energii Jądrowej w Uzbekistanie (UzAtom) podpisała z Rosatomem, rosyjską państwową korporacją nuklearną umowę na wykonanie badań lokalizacyjnych dla pierwszej elektrowni jądrowej w Azji Środkowej.

Umowa została podpisana podczas wystawy Power Uzbekistan 2019 w Taszkencie przez Dmitrija Ashanina, zastępcę dyrektora ds. Przyszłych projektów w Atomstroyexport - spółce zależnej Rosatomu, i Otabka Amanova, dyrektora budowy elektrowni jądrowej w UzAtom.

"Ten dokument jest jedną z kluczowych części projektu budowy elektrowni jądrowej w Uzbekistanie i pozwoli na rozpoczęcie prac badawczych w miejscu budowy przyszłej elektrowni" - powiedział Amanov.

"Podpisanie tej umowy jest kolejnym krokiem w realizacji dużego projektu budowy najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych elektrowni jądrowych z reaktorami WWER-1200 w Uzbekistanie" - dodał Ashanin.

Jurabek Mirzakhmudov, dyrektor generalny UzAtom, powiedział w grudniu ubiegłego roku w wywiadzie dla World Nuclear News, że obecne prognozy wskazują, iż Uzbekistan będzie musiał podwoić produkcję energii elektrycznej do 2030 r., aby zaspokoić rosnący popyt krajowy. Parlament w ubiegłym roku ratyfikował Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu i zobowiązał się do "radykalnego ograniczenia" wykorzystania gazu ziemnego do wytwarzania energii elektrycznej, a także wdrożenia odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna.
Podjęto również decyzję o budowie elektrowni jądrowej, która będzie wyposażona w dwa bloki jądrowe rosyjskiej konstrukcji WWER-1200 o całkowitej mocy 2,4 GWe. Na lokalizację elektrowni wstępnie wybrano rejon Forish w obwodzie Jizzakh, na płd.-zach. od stolicy kraju Taszkentu. Energetyka jądrowa ma pokrywać około 15% potrzeb energetycznych Uzbekistanu do roku 2030.

Umowa podpisana z Rosatomem w Taszkencie jest wynikiem międzyrządowego Porozumienia o współpracy przy budowie elektrowni jądrowej w Uzbekistanie, które oba kraje zawarły 7 września 2018 r.

W kwietniu br. Uzbekistan potwierdził Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), że zainicjował proces wyboru lokalizacji swojej pierwszej elektrowni jądrowej i zamierza wydać zgodę na jej budowę we wrześniu 2020 r.

Uzbekistan z produkcją 2404 tU rocznie zajmuje siódmą pozycję wśród dostawców uranu na świecie. Eksploatuje jeden reaktor badawczy WWR-SM o mocy 10 MW w instytucie fizyki jądrowej w Taszkencie.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE