ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EBI inwestuje w biogaz
21.05.2019r. 11:53

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Europejski Bank Inwestycyjny zwiększy swoje udziały w funduszu mającym realizować projekty związane z produkcją i wykorzystaniem biogazu rolniczego.

Unijny bank poinformował o zainwestowaniu kwoty 5 mln euro w fundusz Infragreen III specjalizujący się w inwestycjach w odnawialne źródła energii.

Wcześniej, w grudniu ubiegłego roku, EBI zainwestował w Infragreen III kwotę 50 mln euro, umożliwiając zebranie kapitału na inwestycje wartego 307 mln euro.

W ramach prowadzonych inwestycji fundusz Infragreen III współpracuje z francuską firmą Methajoule specjalizującą się w budowie instalacji do produkcji energii z wykorzystaniem biogazu.

Pierwszy wspólny projekt zakłada uruchomienie we francuskiej miejscowości Sainte-Eulalie koło Bordeaux produkcji energii elektrycznej i cieplnej w mniejszej instalacji biogazowej o mocy 500 kWe i 400 kWt. Energię elektryczną będzie kupować EDF, a ciepło zasili lokalną sieć. Ponadto część biogazu produkowanego w tej instalacji zostanie wykorzystana w celu zasilania transportu komunalnego.

Inny pomysł na wykorzystanie biogazu ma francuski koncern energetyczny Engie, który pod koniec ubiegłego roku zapowiedział, że w ciągu pięciu lat zainwestuje 800 mln euro w produkcję biometanu, a do roku 2030 wyda na ten cel łącznie 2 mld euro i ma wówczas wytwarzać 5 TWh zielonego metanu, który zasili francuskie gazociągi.

Inwestując w biometan, Engie chce jednocześnie obniżyć koszt jego produkcji o około 30-40 proc. do roku 2030. Taka redukcja kosztów ma oznaczać osiągnięcie równowagi kosztowej, tzw. grid parity, z gazem naturalnym.
Zredukować koszty francuska grupa chce głównie poprzez standaryzację, osiągnięcie efektu skali, a także poprzez digitalizację procesów wytwórczych.

Engie podkreśla, że jej program rozwoju technologii biometanowych wpisuje się w narodową strategię energetyczną Francji, zgodnie z którą do roku 2030 biometan ma stanowić co najmniej 10 proc. metanu trafiającego do krajowych gazociągów.

Władze francuskiego koncernu ogłosiły swoją strategię w zakresie biometanu, uruchamiając przed kilkoma miesiącami kosztem 10 mln euro instalację do produkcji tego surowca, która znajduje się w regionie Centre-Val de Loire.

Projekt realizowany we współpracy z lokalnymi rolnikami ma skutkować produkcją biometanu w ilości 23 GWh rocznie, co można porównać do ilości gazu potrzebnego do zapewnienia ciepłej wody i ogrzewania dla około 1,75 tys. gospodarstw domowych.

Produktem ubocznym powstającym w procesie wytwarzania biometanu będzie 20 tys. ton nawozu, który trafi do rolników współpracujących z Engie.

Do końca ubiegłego roku francuska sieć supermarketów Carrefour uruchomiła we współpracy z Engie flotę 200 samochodów dostawczych zasilanych biometanem.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE