ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier: Rosyjskie firmy muszą odpowiedzieć finansowo za zanieczyszczoną ropę
21.05.2019r. 13:32

Rosyjskie firmy muszą odpowiedzieć finansowo za zanieczyszczoną ropę - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

"(...) Dostawcy rosyjscy popełnili bardzo duże błędy biznesowo-operacyjne, muszą za to odpowiedzieć. Rosja, firmy rosyjskie muszą za to odpowiedzieć finansowo" - powiedział Morawiecki podczas wtorkowego briefingu.

"Tak długo, jak się sytuacja nie wyklaruje, mamy rozwiązania rezerwowe. (...) Mamy odpowiednie zabezpieczenia. Nie możemy dopuścić do tego, by nasze rafinerie, rury, nasze instalacje ucierpiały na jakości, jeśli chodzi o dostawy ropy rosyjskiej. Robimy wszystko, by wyeliminować taką możliwość na przyszłość" - dodał.

Premier poinformował, że obecnie odbywają się ze stroną rosyjską "bardzo trudne, twarde negocjacje".

"Na pewno nie odstąpimy od naszych warunków, które minister Tchórzewski sformułował" - powiedział Morawiecki.
Resort energii poinformował we wtorek w komunikacie prasowym, że minister energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił do ministra energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandra Novaka z wnioskiem o podjęcie pilnych działań mających na celu jak najszybsze przywrócenie drożności systemu i dostaw czystej ropy wobec braku reakcji rosyjskich dostawców ropy naftowej na wystąpienia polskich rafinerii o przekazanie wiarygodnego harmonogramu usunięcia przez stronę rosyjską zanieczyszczonej ropy z całości rurociągu oraz o zrekompensowanie strat poniesionych z tytułu odbioru zanieczyszczonej ropy.

Resort energii podał, że kontynuuje monitorowanie sytuacji w zakresie dostaw do polskich rafinerii i zapotrzebowania rynku na paliwa, a przerób w polskich rafineriach odbywa się w sposób niezakłócony, w oparciu o dostawy realizowane przez Naftoport oraz uwolnione przez Ministra Energii zapasy obowiązkowe. Resort podał, że nie ma zagrożenia zakłóceń dostaw paliw na rynek krajowy.

Od 19 kwietnia rurociągiem Przyjaźń płynęła z Rosji w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Tranzyt ropy wstrzymał m.in. polski PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. W sumie w rurociągu Przyjaźń na terenie Rosji, Białorusi, Polski i Ukrainy zgromadziło się ok. 5 mln ton zanieczyszczonej ropy, z tego ok. 1 mln - na Białorusi.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE