ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraina wznowiła dostawy ropy na Węgry
21.05.2019r. 14:16

Ukraińska spółka naftowa UkrTransNafta poinformowała we wtorek, że wznowiła tranzyt ropy na Węgry, gdy kraj ten potwierdził, że jest gotów otrzymywać rosyjską ropę.

"Gotowość przyjmowania ropy została potwierdzona w punkcie odbiorczo-przesyłowym Fenyeslitke (na północnym wschodzie Węgier). Zgodnie ze stanem na godz. 10.38 (czasu kijowskiego, 9.38 czasu polskiego) UkrTransNafta wznowiła tranzyt surowca do odbiorców węgierskich" - napisano w komunikacie spółki.

Wcześniej informowano, że UkrTransNafta zgodnie z grafikiem ustalonym z operatorami rurociągu Przyjaźń w poniedziałek o północy wznowiła tranzyt rosyjskiej ropy do europejskich odbiorców, ale po przetłoczeniu 4 tys. ton wstrzymała go w związku z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych operacji technologicznych po otrzymaniu komunikatu węgierskiej grupy naftowo-gazowej MOL.

MOL podał w poniedziałek pod wieczór w komunikacie, że techniczne problemy nie stanowią poważnych przeszkód i w celu jak najszybszego rozwiązania sytuacji zobowiązał się do przyjęcia i zmagazynowania około 100 tys. ton zanieczyszczonej ropy, zapewniając, że potem będzie gotów do transportu czystej ropy.

Węgierska spółka podkreślała, że zanieczyszczoną ropę po poddaniu najnowocześniejszym procesom technologicznym i dodaniu doń czystej ropy będzie można wykorzystywać.
19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator Homeltransnafta. Rankiem tego dnia całkowicie wstrzymał on pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi w czwartek 2 maja, a 4 maja Białorusini wznowili pobór surowca.

15 maja rosyjski wicepremier Dmitrij Kozak wyraził nadzieję, że czysta ropa popłynie do Polski (początkowo ma być oczyszczona jedna nitka rurociągu) "w ciągu tygodnia".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE