ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Reuters: 22 maja w Warszawie rozmowy o wznowieniu dostaw ropy ropociągiem Przyjaźń
21.05.2019r. 18:19

Rosyjski operator sieci przesyłowej ropy, jego polski odpowiednik, a także przedstawiciele rafinerii w Polsce i Niemczech mają rozmawiać w czwartek w Warszawie o wznowieniu dostaw ropy naftowej ropociągiem Przyjaźń - czytamy w BiznesAlert.pl.

Spotkanie zaplanował rosyjski Transnieft, o czym informuje agencja Reutera, powołując się na trzy niezależne od siebie źródła. Dostawy ropy ropociągiem Przyjaźń zostały wstrzymane w połowie kwietnia, kiedy stwierdzono wysoki poziom chlorków organicznych w przesyłanym surowcu. Ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi w czwartek 2 maja. Białoruskie rafinerie wznowiły pobór surowca 4 maja. Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zapowiadał w niedzielę, że dostawy do Polski rurociągiem Przyjaźń mają zostać wznowione 20 maja. W poniedziałek wieczorem szef białoruskiego koncernu Biełnieftiechim przekazał, że wznowienie tranzytu ropy rurociągiem Przyjaźń do Europy zależy nie tylko od Białorusi, ale także od Polski i Ukrainy.
Na polskim odcinku ropociągu znajduje się ok. 800 tys. - 1 mln ton rosyjskiego, zanieczyszczonego surowca. Jej przejęcie i wykorzystanie są możliwe pod warunkiem zmieszania jej z innymi czystymi ropami, pozbawionymi już chlorków organicznych. Każda z czterech rafinerii; znajdująca się w Niemczech Leuna, należąca do francuskiego Totala, Schwedt PCK, której współwłaścicielem jest Rosnieft, rafineria Gdańska Lotosu oraz obiekt PKN Orlen w Płocku w razie porozumienia miały przyjąć odpowiedni wolumen surowca i poradzić sobie z nim we własnym zakresie. Dwie niemieckie rafinerie nie zdecydowały się na ten ruch. W odpowiedzi PKN Orlen przekazał, że nie przyjmie czystej ropy, która miała się pojawić 20 maja na granicy białorusko - polskiej do czasu, jeżeli rafinerie nie uzgodnią, w jaki sposób podzielić między siebie zanieczyszczony surowiec, nadal znajdujący się w ropociągu.
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE