ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Biełnaftachim: wznowienie tranzytu ropy przez Białoruś - pod koniec lipca
21.05.2019r. 20:19

Pełne wznowienie tranzytu ropy przez terytorium Białorusi rurociągiem Przyjaźń będzie możliwie dopiero pod koniec lipca - powiedział we wtorek dyrektor koncernu Biełnaftachim Andrej Rybakou. W maju Białoruś zrealizuje zaledwie 7 proc. planowanego tranzytu.

"Niestety, na terytorium Białorusi ciągle pozostaje duża ilość ropy, która nie spełnia norm dotyczących chlorków organicznych. Jest to ok. 1,2 mln ton, co jest przeszkodą zarówno dla pełnej produkcji naszych rafinerii, jak i dla tranzytu ropy rurociągiem Przyjaźń. W maju zrealizujemy tylko 7 proc. planowanego tranzytu" - powiedział Rybakou, cytowany przez agencję BiełTA. Dyrektor Biełnaftachimu dodał, że rafineria w Mozyrzu funkcjonuje obecnie według biznesplanu, natomiast zakłady Naftan w Nowopołocku realizują tylko 65 proc. zaplanowanej produkcji ze względu na niewystarczającą ilość surowca.

"Termin realizacji pełnej +mapy drogowej+ (dotyczącej oczyszczenia Przyjaźni i wznowienia tranzytu - PAP) to koniec lipca. Jest to maksymalny okres, możliwe jest przyspieszenie, ale trzeba rozumieć, że nie jest to standardowa operacja, dlatego podchodzimy do tego z maksymalną ostrożnością" - powiedział Rybakou. Agencja BiełTA uściśla, że chodzi o rewers, czyli odwrócenie kierunku przesyłu ropy, by zanieczyszczony surowiec wrócił do Rosji.

Według planu pod koniec lipca na terytorium Białorusi nie powinno już być zanieczyszczonej ropy, co umożliwi odblokowanie dostaw do rafinerii białoruskich i dalej - do Europy.

Białoruskie media informują o wznowieniu tranzytu przez Ukrainę, powołując się na tamtejszego operatora Przyjaźni - Ukrtransnaftę.

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi rosyjskiego ministra energetyki Aleksandra Nowaka, że 20 maja ropa może popłynąć również do Polski, nie doszło do tego.

We wtorek polski resort energii poinformował, że minister energii Krzysztof Tchórzewski wystąpił do swojego odpowiednika, ministra energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandra Nowaka, z wnioskiem o podjęcie pilnych działań mających na celu jak najszybsze przywrócenie drożności systemu i dostaw czystej ropy.
Polskie Ministerstwo Energii podało też, że szef resortu współpracuje z kluczowymi spółkami sektora paliwowego w Polsce, jak również z Komisją Europejską oraz Międzynarodową Agencją Energetyczną. Pozwala to - jak zaznaczono - na efektywną koordynację oraz podejmowanie adekwatnych i szybkich działań.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślił we wtorek, że nie można dopuścić "by nasze rafinerie, rury, całe instalacje, całe wyposażenie, żeby to wszystko ucierpiało na jakości, jeśli chodzi o dostawy ropy rosyjskiej. (...) Robimy wszystko, żeby wyeliminować taką możliwość w ogóle na przyszłość" - powiedział. Poinformował, że "odbywają się obecnie bardzo trudne, bardzo twarde negocjacje z Rosją, z firmami rosyjskimi".

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały PERN oraz ukraińska Ukrtransnafta, a 30 kwietnia także białoruski operator. Tego dnia rano Homeltransnafta całkowicie wstrzymała pobór ropy z Rosji, aby móc wypompować z rurociągu zanieczyszczony surowiec.

Po podjęciu działań przez Rosję ropa dobrej jakości dotarła na granicę Rosji i Białorusi 2 maja, a 4 maja Białorusini wznowili pobór surowca. Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak zapowiadał w niedzielę, że dostawy do Polski przez rurociąg Przyjaźń zostaną wznowione 20 maja.

W poniedziałek wieczorem szef Biełnaftachimu oświadczył, że wznowienie tranzytu ropy rurociągiem Przyjaźń do Europy zależy nie tylko od Białorusi, ale także od "odpowiednich działań Polski i Ukrainy".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ec 22.05.2019r. 10:30
Albo wykorzystują sytuację do militarnego testowania słabych punktów przeciwnika, albo wszystko zostało od początku... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE