ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa z najmocniejszym spadkiem ceny od ponad tygodnia, OPEC nie podbije notowań
22.05.2019r. 08:18

Ropa naftowa w USA tanieje i zmierza do zaliczenia najmocniejszego spadku notowań od ponad tygodnia. Rosną napięcia w handlu USA-Chiny, a to spowodowało, że OECD obniżyła swoje prognozy globalnego wzrostu gospodarczego. W tej sytuacji "przymiarki" OPEC+, aby przedłużyć niższe dostawy ropy na II połowę roku, nie są w stanie podbić notowań surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 62,57 USD, po zniżce ceny o 0,89 proc. Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 71,73 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,62 proc.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła swoje szacunki globalnego wzrostu PKB w 2019 r. do 3,2 proc. z 3,3 proc. we wcześniejszej projekcji - wynika z najnowszego raportu. Jako największe zagrożenie dla wzrostu OECD wymienia konflikt w światowym handlu.

"Konflikt handlowy szkodzi produkcji, zakłóca globalne łańcuchy dostaw i generuje znaczną niepewność, która wpływa na decyzje inwestycyjne i stwarza ryzyko pogłębienia się problemów gospodarczych" - wskazuje OECD.

W ocenie OECD trwający konflikt handlowy między USA a Chinami może doprowadzić do obniżenia się światowego PKB o 0,6 proc. w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Inwestorzy poznali tymczasem dane o zapasach paliw w USA. Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim niezależnym raporcie, że zapasy ropy wzrosły w ub. tygodniu o 2,4 mln baryłek, podczas gdy analitycy spodziewali się ich spadku o 1,9 mln b.
W środę oficjalne wyliczenia dot. zapasów paliw w USA poda po 16.30 Departament Energii (DoE)

Kraje koalicji OPEC+ przygotowują się do spotkania kartelu w czerwcu, na którym zapadnie ostateczna decyzja, czy OPEC przedłuży cięcia produkcji ropy na II połowę 2019 r.

Na razie Arabia Saudyjska zasygnalizowała, że grupa OPEC i jej sojusznicy powinni utrzymać niższe dostawy ropy w II połowie 2019 r.

"Podczas gdy prognozy OECD i innych ośrodków sugerują, że spowolni wzrost PKB, a z tym wiąże się słabszy popyt m.in. na surowce, to po OPEC można spodziewać się utrzymania kontroli nad podażą ropy" - mówi Miyoko Nakashima, starszy strateg Mizuho Securities Co.

"To oznacza, że ropa ma małe pole do zwyżki notowań. Ceny pozostaną raczej w stosunkowo stabilnym przedziale" - dodaje.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE