ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej z wizytą na Kubie
22.05.2019r. 12:51

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) Yukiya Amano pochwalił "konkretne wyniki" osiągnięte przez Kubę w ramach projektów realizowanych wspólnie z agencją. Podczas wizyty w tym kraju 17 maja spotkał się z kubańskim prezydentem Miguelem Díaz-Canelem.

Pozytywne wyniki osiągnięte w projektach współpracy technicznej MAEA oraz zaangażowanie Kuby we współpracę z innymi krajami w regionie w zakresie pokojowego wykorzystania technologii jądrowych były głównymi tematami omawianymi podczas wizyty Amano.

"Konkretne wyniki osiągnięte przez Kubę we wspólnych projektach z MAEA są godne pochwały", przekazał Amano prezydentowi Díaz-Canelowi, któremu towarzyszyli minister spraw zagranicznych Bruno Rodríguez Parrilla i minister nauki, technologii i środowiska Elba Rosa Pérez Montoya.

Díaz-Canel powiedział, że "stosunki między MAEA i Kubą są doskonałe" oraz potwierdził gotowość i chęć Kuby do kontynuowania bliskiej współpracy z MAEA. Uznał i docenił wsparcie agencji w zakresie budowania zdolności i wykorzystania technologii jądrowych. Prezydent podkreślił również znaczenie wsparcia MAEA udzielanego Kubie we wdrażaniu nowych technik jądrowych w opiece zdrowotnej, zwłaszcza przy zwalczaniu nowotworów, które są jedną z głównych przyczyn zgonów w tym kraju.

Podczas wizyty w szpitalu CIMEQ w Hawanie, Amano został poinformowany o postępach w budowie obiektu cyklotronowego dla celów medycznych, wspieranego przez MAEA. Obiekt jest już wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu nowotworów i innych chorób niezakaźnych. Dyrektor przkazał zobowiązanie MAEA do dalszego wspierania krajowego programu kontroli nowotworów.

Wśród innych omawianych tematów znalazło się wsparcie udzielone Kubie przez MAEA w zakresie napromieniowania żywności oraz zwalczanie chorób przenoszonych przez komary, takich jak wirus Zika, Denga i Chikungunya, przy użyciu przyjaznej dla środowiska technologii sterylizacji radiacyjnej owadów.

Amano wyraził uznanie dla poparcia Kuby dla programu współpracy regionalnej MAEA poprzez budowanie swoich zdolności i udział w misjach eksperckich w innych krajach, zwłaszcza w Ameryce Środkowej i na Karaibach.
Díaz-Canel potwierdził gotowość Kuby do dalszego udzielania wsparcia i pomocy technicznej krajom regionu Karaibów i poza nimi.

Prezydent podkreślił zobowiązanie Kuby do dalszego uczestniczenia w projektach realizowanych w ramach Regionalnej umowy o współpracy na rzecz promowania nauki i technologii jądrowych w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (ARCAL), której przewodnictwo Kuba przejęła podczas obchodów 35 rocznicy istnienia tego porozumienia.

Kuba obecnie nie posiada żadnych działających elektrowni jądrowych ani reaktorów badawczych.

W 1976 r., w Juragua na południowym wybrzeżu Kuby, zaplanowano z radziecką pomocą budowę dwóch bliźniaczych bloków energetycznych wyposażonych w reaktory WWER-440. Po upadku Związku Radzieckiego projekt został zawieszony w 1992 r. po wydaniu na ten cel 1,1 mld USD. W 1996 r. Kuba i Rosja dyskutowały o jego przywróceniu, ale oba kraje zrezygnowały ostatecznie z projektu w 2000 r. Pierwszy reaktor został już dostarczony, i 37% wyposażenia zostało zainstalowane, a konstrukcja cywilna została w dużej mierze ukończona.

We wrześniu 2016 r. rosyjska państwowa korporacja nuklearna Rosatom podpisała nową umowę z Kubą, tworząc "podstawę prawną dla dalszej dwustronnej współpracy w cywilnych zastosowaniach energii jądrowej". Zakres obejmował: "medycynę i technologie radiacyjne; szkolenia specjalistów w dziedzinie jądrowej; badania podstawowe i stosowane oraz zarządzanie odpadami promieniotwórczymi".
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE