ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gryglas: będzie jedna ustawa offshore zamiast nowelizacji kilku innych ustaw
22.05.2019r. 14:32

- Przekonaliśmy ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Będzie jedna ustawa offshore zamiast nowelizacji kilku innych ustaw - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Poseł Porozumienia Zbigniew Gryglas podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Wiatrowego. Ocenił, że rządzący wyciągnęli lekcję z rozwoju lądowych farm wiatrowych, dla których nie było jednej ustawy dedykowanej tej branży. - Teraz wyciągamy wnioski i pracujemy nad jedną ustawą dedykowaną morskim farmom wiatrowym.

- Pracujemy także nad planem zagospodarowania obszarów morskich. W przeciwieństwie do obszarów lądowych, gdzie w efekcie braku takiej ustawy pojawiały się protesty społeczne przeciw lokowaniu farm wiatrowych, morskie farmy wiatrowe będą lokowane bez protestów. Mogę o tym zapewnić inwestorów. Nie będzie tam konfliktów społecznych. Farmy będą budowane i nie będą przeszkadzać nikomu. Będą poza szlakami transportowymi, poza obszarem ćwiczeń wojskowych czy obszarem połowów dla rybaków - powiedział poseł.

Wskazał, że obecnie trzeba budowy farmy trzeba 60-70 pozwoleń. Nowa ustawa uporządkuje i skróci ten proces tak, aby przy tym nie zagrażał inwestorom. Gryglas opowiedział się za "lekkim" wspieraniem budowy morskich farm wiatrowych zgodnie z modelem brytyjskim. Dodał, że na polskim Bałtyku może powstać 1000 turbin wiatrowych. Podkreślił, że zgodnie deklaracjami wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego, ustawa dla offshore zostanie przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu.
Natomiast senator PO Kazimierz Kleina twierdzi, że potrzebna jest jak najszybciej jedna nowela dla branży, a nie duża, rządowa ustawa. - Przy jednej, dużej ustawie nie zdążymy z przyjęciem najważniejszych i pilnych zmian dla sektora przed wyborami tak, aby inwestorzy mogli przetrwać ze swoimi koncesjami, które wygasają w tym roku. Potrzebna jest mała nowela zgłoszona przez grupę posłów, która przedłuży wygasające koncesje dla morskich farm wiatrowych. Dopiero wówczas w nowej kadencji Sejmu możemy zacząć prace nad jedną, dużą ustawą - powiedział. Podkreślił, że osobna ustawa może otworzyć na nowo dyskusję o lokalizacji farm wiatrowych. - Nie otwierajmy na nowo pól konfliktu, które udało się zamknąć kilka lat temu z wielkim trudem - zaapelował cytowany przez BiznesAlert.pl Kleina.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE