ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Bułgarii ruszyła budowa interkonektora z Grecją
22.05.2019r. 15:12

Odkładana od prawie dziewięciu lat budowa interkonektora gazowego z Grecją, który ma zapewnić dywersyfikację dostaw gazu dla Bułgarii, ruszyła w środę w miejscowości Makaza na granicy bułgarsko-greckiej. Na miejscu obecni były premierzy dwóch krajów.

Interkonektor o długości 182 km, z czego ok. 150 km w Bułgarii, ma zapewnić łączność między gazociągowymi systemami Grecji i Bułgarii. Nitka połączy greckie Komotini i bułgarską Starą Zagorę. Przepustowość na początku wyniesie 3 mld metrów sześciennych rocznie, a później ma wzrosnąć do 5,5 mld. Wartość inwestycji wynosi 220 mln euro, z czego 45 mln pochodzi z funduszy unijnych. Gaz powinien popłynąć w drugiej połowie 2020 r.

Interkonektor umożliwi otrzymanie przez Bułgarię gazu ziemnego z innych niż rosyjskich źródeł, m.in. z Azerbejdżanu. Sofia od kilku lat ma podpisaną umowę z Baku na dostawy 1 mld metrów sześciennych gazu rocznie; nie ma jednak technicznej możliwości na zrealizowanie tego kontraktu.

Oprócz tego interkonektor umożliwi otrzymywanie gazu z budującego się obecnie terminalu LNG w greckim porcie Aleksandrupoli, oddalonego o ok. 40 km od bułgarskiej granicy. Zgodnie ze znowelizowaną niedawno strategią energetyczną Bułgaria planuje otrzymać 20 proc. udziałów. Z Aleksandrupoli do Bułgarii może popłynąć skroplony gaz z USA, Kataru, Algierii, Izraela i Egiptu - utrzymuje rząd w Sofii.
Budowa interkonektora okazała się konieczna w 2009 r. po ukraińsko-rosyjskim sporze gazowym. W styczniu tamtego roku Bułgaria była pozbawiona gazu na trzy tygodnie, co spowodowało poważne trudności i straty gospodarcze. Rozpoczęcie budowy napotykało jednak szereg trudności i mogło rozpocząć się dopiero teraz.

W razie kryzysu Bułgaria, której zapotrzebowanie na gaz ziemny wynosi ok. 3,5 mld metrów sześciennych rocznie, będzie mogła otrzymywać przez interkonektor całość potrzebnych do funkcjonowania swojej gospodarki dostaw. Obecne jedynym dostawcą jest Gazprom, co czyni Bułgarię całkowicie zależną od tego rosyjskiego przedsiębiorstwa.

Gazociąg jest jednym z siedmiu priorytetowych dla UE projektów, mających zapewnić bezpieczeństwo i konkurencyjność na unijnym rynku energetycznym.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE