ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rada Unii Europejskiej przyjęła ostatnie cztery akty pakietu zimowego
22.05.2019r. 17:41

UE zakończyła przegląd ram unijnej polityki energetycznej, która zapewnia wstępne warunki regulacyjne do przejścia na czystą energię i ułatwi UE realizację zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego. Rada przyjęła dziś cztery pozostałe akta pakietu "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków" - podaje cytowana przez BiznesAlert.pl, Rada Unii Europejskiej w komunikacie. Ten zbiór regulacji jest zwany pakietem zimowym.

Nowe przepisy przyjęte dziś obejmują rozporządzenie i dyrektywę w sprawie energii elektrycznej, które sprawiają, że rynek energii elektrycznej UE jest bardziej połączony, elastyczny i skupiony na konsumentach. Rozporządzenie w sprawie gotowości na ryzyko w sektorze energii elektrycznej ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw w sytuacjach kryzysowych. Pakiet obejmuje również przegląd roli i funkcjonowania ACER, Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energii Elektrycznej. Dzisiejsze przyjęcie czterech akt jest ostatnim krokiem w procesie legislacyjnym. Wejdą one w życie po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym.

Nowe ramy regulacyjne rynku energii elektrycznej w UE mają na celu uczynienie go konkurencyjnym, skoncentrowanym na konsumentach i bardziej elastycznym. Daje więcej praw konsumentom i ułatwia ich udział w rynku jako aktywnych klientów. Zdolność dostawców energii do ustalania własnych cen ograniczy zakłócenia rynku, stworzy większą konkurencję i obniży ceny dla konsumentów. Dzięki nowym przepisom dotyczącym obowiązków handlowych i bilansujących system elektroenergetyczny będzie w stanie uwzględnić zmienność w wytwarzaniu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Ponadto, nowe przepisy obejmują również nowe ramy dla mechanizmów zdolności wytwórczych, z limitem emisji 550 g CO2 pochodzenia paliw kopalnych na 1 kWh energii elektrycznej.

Nowe ramy zapobiegania kryzysom energetycznym, przygotowania się do nich i zarządzania nimi wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne w całej UE. Dzięki nowemu rozporządzeniu państwa członkowskie będą musiały opracować plany gotowości na ryzyko w oparciu o regionalne i krajowe scenariusze kryzysowe. Zapewnia ono również lepszą współpracę i łatwiejszą pomoc pomiędzy państwami członkowskimi w przypadku kryzysu energetycznego.
Rola i funkcjonowanie ACER są aktualizowane w nowym rozporządzeniu. Obejmuje ono przegląd zadań i kompetencji jego dyrektora i rady nadzorczej. Wzmacniana jest również pomocnicza rola ACER w nadzorze regulacyjnym nad podmiotami europejskimi w dziedzinie energetyki.

Komisja Europejska przedstawiła pakiet wniosków, nazwany w listopadzie 2016 r. Pakietem "Czysta energia dla wszystkich Europejczyków". Obejmuje on osiem aktów prawnych, które przyczyniają się do ukształtowania unii energetycznej i wypełnienia zobowiązań wynikających z porozumienia paryskiego dla UE. Wraz z wejściem w życie czterech aktów prawnych dzisiejsze przyjęcie pozostałych czterech plików uzupełnia pakiet. Cztery akta zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdą w życie 20 dni później.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cyborg 23.05.2019r. 12:22
Jakie było stanowisko rządu polskiego w sprawie przyjęcia tego pakietu? Pytam, bo zdaje się nikt z rządu nawet nie poinformował Polaków, że będą te sprawy głosowane.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE