ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zakończono modernizację reaktora w indyjskiej elektrowni jądrowej Kakrapar
23.05.2019r. 09:52

Blok nr 1 w elektrowni jądrowej Kakrapar w dystrykcie Surat w stanie Gujarat wznowił pracę po zakończeniu prac remontowych i modernizacyjnych reaktora ciężkowodnego ciśnieniowego (PHWR).

Rzecznik Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) poinformował, że reaktor PHWR rodzimej konstrukcji o mocy 200 MWe, który od 1993 roku działa w bloku nr 1 elektrowni jądrowej Kakrapar w dniu 19 maja ponownie osiągnął stan krytyczności po zakończeniu prac mających na celu wymianę wszystkich kanałów chłodzących reaktora. Jeszcze w tym tygodniu zostanie on zsynchronizowany z siecią energetyczną. Prace, które miały się zakończyć w sierpniu, zostały ukończone na trzy miesiące przed terminem. W ramach realizacji programu modernizacji obu bloków elektrowni Kakrapar w związku z problemami z systemami chłodzenia przeprowadzono również inne ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa ich pracy. Blok 2 został wyłączony w 2015 r. po wycieku z kanału chłodzącego i wznowiono jego pracę we wrześniu 2018 r. Kakrapar 1 został automatyczne wyłączony po wycieku chłodziwa w marcu 2016 r.

Rdzeń reaktora Kakrapar 1 zawiera 306 kanałów chłodzących wykonanych ze stopu cyrkonowo-niobowego, z których każdy zawiera 12 wiązek paliwa uranowego. Paliwo jest chłodzone przez przepływ ciężkiej wody pod wysokim ciśnieniem - chłodziwo pierwotne - które wytwarza parę w obwodzie wtórnym wykorzystywaną do napędzania turbogeneratora wytwarzającego energię elektryczną. W pierścieniowym obszarze pomiędzy rurami chłodzącymi i ciśnieniowymi stosuje się gazowy dwutlenek węgla, aby zapewnić izolację termiczną między gorącymi kanałami chłodzącymi i otaczającym moderatorem.
Indyjski regulator jądrowy, Rada Regulacji Energii Atomowej, w ubiegłym roku stwierdził, że plamy korozyjne spowodowane przez zanieczyszczenia gazowym dwutlenkiem węgla doprowadziły do wycieków z kanałów chłodzących w blokach jądrowych elektrowni jądrowej Kakrapar. Kontrole przeprowadzone we wszystkich indyjskich reaktorach PHWR potwierdziły, że problem korozji dotyczył tylko tej elektrowni. Zaostrzone zostały kontrole jakości dwutlenku węgla dla wszystkich reaktorów PHWR i do zakresu programu kontroli kanałów chłodzącym dodano wymóg wykrywania korozji podczas okresowych inspekcji.

Energetyczne bloki jądrowe Kakrapar 1 i 2 - oba wyposażone w reaktory zaprojektowane w Indiach - rozpoczęły działalność komercyjną odpowiednio w 1993 i 1995 roku. Dwa reaktory PHWR o mocy 700 MWe są obecnie w budowie. Kakrapar 3 ma zostać ukończony w bieżącym roku, a Kakrapar 4 w 2020 r.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE