ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

TEMAT TYGODNIA

PGNiG zrestrukturyzowane
08.07.2005r. 14:22

7 lipca br. został zrealizowany rządowy Program restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG S.A., przyjęty przez Radę Ministrów 5 października 2004 r., w zakresie wydzielenia ze struktur PGNiG S.A. działalności przesyłowej. Obowiązek ten wynikał z Dyrektywy nr 2003/55/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 czerwca 2003 r. dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego.

28 kwietnia 2005 r. PGNiG S.A., w drodze darowizny, przekazał Skarbowi Państwa 100% udziałów w Spółce PGNiG-Przesył Sp. z o.o. Spółka ta została 16 kwietnia 2004 r. wyodrębniona w ramach struktury Grupy Kapitałowej PGNiG w celu wykonywania funkcji operatora systemu przesyłowego.

Po przejęciu przez Skarb Państwa kontroli nad Operatorem Systemu Przesyłowego, zostały zintensyfikowane prace, mające na celu wyposażenie tej Spółki w niezbędny majątek, tak aby mogła ona pełnić funkcję operatora systemu przesyłowego w rozumieniu Dyrektywy UE i znowelizowanej ustawy – Prawo energetyczne. Kontynuowano prace nad ostatecznym kształtem umowy leasingu operacyjnego, na podstawie której PGNiG S.A. miał oddać do korzystania Operatorowi Systemu Przesyłowego majątek o wartości 4,5 mld zł. Dodatkowo Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o pobraniu z wypracowanego przez PGNiG S.A. zysku netto dywidendy w formie niepieniężnej, tj. w postaci składników majątku przesyłowego gazu ziemnego o wartości 500 mln zł, a następnie wniesieniu tego majątku na podwyższenie kapitału zakładowego Operatora Systemu Przesyłowego.

8 czerwca 2005 r. zmieniono dotychczasową nazwę Spółki PGNiG-Przesył na nową w pełni odzwierciedlającą charakter prowadzonej przez tę spółkę działalności: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM Sp. z o.o.

1 lipca 2005 r. decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM Sp. z o.o. został wyznaczony operatorem systemu przesyłowego gazowego.

Minister Skarbu Państwa, działając jako Walne Zgromadzenie PGNiG S.A.,
1 lipca 2005 r. szczegółowo określił przedmiot dywidendy niepieniężnej, wyraził zgodę na zawarcie przez PGNiG S.A. umowy przekazu składników majątkowych pomiędzy Skarbem Państwa, PGNiG S.A. i GAZ-SYSTEM Sp. z o.o. oraz na zawarcie umów rozporządzających, przenoszących prawa własności składników majątkowych, pobranych w ramach dywidendy, na Spółkę GAZ-SYSTEM. Minister Skarbu Państwa, jako Zgromadzenie Wspólników GAZ-SYSTEM Sp. z o.o., dokonał podwyższenia kapitału zakładowego tej Spółki o kwotę 500 mln zł.

6 lipca 2005 r. PGNiG S.A. i Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM Sp. z o.o., po przeprowadzeniu procedury zamówienia publicznego i uzyskaniu decyzji Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, zawarły umowę leasingu składników systemu przesyłowego.

7 lipca 2005 r., w ramach kontynuacji procesu, Walne Zgromadzenie PGNiG S.A. i Zgromadzenie Wspólników GAZ-SYSTEM Sp. z o.o. wyraziły zgodę na zawarcie przez obie Spółki umowy leasingu operacyjnego składników systemu przesyłowego, która tym samym weszła w życie.

W tym samym dniu została zawarta trójstronna umowa przekazu pomiędzy Ministrem Skarbu Państwa, PGNiG S.A. i GAZ-SYSTEM Sp. z o.o., na podstawie której PGNiG S.A. zobowiązał się przenieść własność składników majątkowych pobranych przez Skarb Państwa w ramach dywidendy na Spółkę GAZ-SYSTEM.

W wykonaniu umowy przekazu PGNiG S.A. i GAZ-SYSTEM Sp. z o.o. zawarły umowy rozporządzające, przenoszące własność składników majątkowych, pobranych w ramach dywidendy, na Spółkę GAZ-SYSTEM Sp. z o.o. Na skutek przejęcia majątku GAZ-SYSTEM stał się na podstawie art.231 Kodeksu pracy pracodawcą dla dotychczasowych pracowników PGNiG S.A. zatrudnionych w sześciu Regionalnych Oddziałach Przesyłu.

W wyniku realizacji całego procesu, kapitał zakładowy GAZ-SYSTEM Sp. z o.o. wynosi 537.920.000 zł, a zatrudnienie około 2.500 osób.
Ministerstwo Skarbu Państwa

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Perła 11.07.2005r. 14:23
Chyba tylko Gaz-System może uratować rynek gazu w Polsce. Super robota!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE