ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Łukaszenka proponuje Kazachstanowi przyspieszenie rozmów o dostawach ropy
23.05.2019r. 12:40

Białoruś chce przyspieszyć rozmowy z Kazachstanem o dostawach ropy z tego kraju - oświadczył białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka w czwartek w Mińsku podczas spotkania z ambasadorem Kazachstanu Jermuchametem Jertysbajewem.

"Prowadzimy już rozmowy w sprawie dostaw ropy z Kazachstanu na Białoruś i chcielibyśmy je aktywizować. Myślę, że można tę sprawę załatwić. Dotyczy ona nie tylko Białorusi i Kazachstanu (tutaj nie ma problemów), ale także Rosji - w kwestii tranzytu. Rosja jest członkiem Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Myślę, że z tym bliskim nam krajem możemy się porozumieć w sprawie dostaw jakiejś ilości ropy z Kazachstanu" - powiedział Łukaszenka, cytowany przez państwową agencję BiełTA. "Zajmujemy się obecnie dywersyfikacją dostaw surowców węglowodorowych. Mamy kilka możliwości i prowadzimy rozmowy także w sprawie ropy z innych kierunków. W tym roku zakończymy najważniejszy etap modernizacji rafinerii, dlatego też będzie nam trochę łatwiej kupować ropę na światowych rynkach" - mówił Łukaszenka. Dostawcą surowców energetycznych na Białoruś jest Rosja. Dotychczas Mińskowi udawało się sprowadzać zaledwie niewielkie ilości surowca z innych źródeł, m.in. z Azerbejdżanu.
W ostatnim czasie Łukaszenka coraz częściej mówi o poszukiwaniu alternatywnych do rosyjskich źródeł surowca, m.in. niedawno nakazał rządowi, by przyspieszył działania w tej sprawie. Rozmowy o dostawach surowców energetycznych z Rosji są coraz trudniejsze. Moskwa, która dotąd dotowała białoruską gospodarkę, sprzedając jej ropę bez cła, m.in. wprowadziła regulacje podatkowe (tzw. manewr podatkowy), które stopniowo zwiększają ceny ropy dla Białorusi. Dodatkowo, trwający od kwietnia kryzys, związany z zanieczyszczeniem rosyjskiej ropy trafiającej na Białoruś i na Zachód przez rurociąg Przyjaźń, naraził Mińsk na ogromne straty. Tamtejsze rafinerie musiały ograniczyć produkcje, o ponad 90 proc. w maju zmniejszył się rozmiar tranzytu przez terytorium tego kraju.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 24.05.2019r. 09:28
Łukaszenka nie ma innego rozwiązania jak rewers na przyjaźni z Polski jednocześnie pozbawiając Niemców rosyjskiej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE