ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Na Lubelszczyźnie powstanie Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego
23.05.2019r. 14:53

W Lubelskim Zagłębiu Węglowym powstanie Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego; prace przy jej tworzeniu rozpoczną się wkrótce, by mogła zacząć działać za trzy lata - zapowiedzieli prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu Piotr Buchwald i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego (CSRG), stanowiąca trzon ratownictwa górniczego w Polsce, ma obecnie w swej strukturze trzy okręgowe stacje - w Jaworznie, Zabrzu i Wodzisławiu Śląskim, z przypisanymi do nich konkretnymi kopalniami. Niezależnie od tego, każdy zakład prowadzący roboty górnicze ma swoje, przykopalniane drużyny ratownicze.

Prezes Buchwald przypomniał, że rejon podlubelskiej kopalni Bogdanka (poza zakładowymi ratownikami) zabezpiecza dziś Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego z Jaworzna. W razie akcji, przejazd ratownikom z Jaworzna zajmuje około pięciu godzin - mówił.

"W związku z tym podjęliśmy decyzję, że musimy lepiej zabezpieczać ten obszar. Dzisiaj sama Bogdanka to są trzy ruchy - trzy kopalnie; to jest bardzo duży zakład, a jak wiemy, Jastrzębska Spółka Węglowa ma plan wybudowania tam kopalni, a także inne firmy" - powiedział Buchwald.

"Nie myślimy tylko o bieżącym roku czy przyszłym, ale o perspektywie nawet i 5-7 lat. Taką okręgową stację buduje się 2,5-3 lata. W tej chwili mamy już wszystkie plany pozatwierdzane, no i prawdopodobnie wkrótce rozpoczniemy budowę" - poinformował prezes.
Jak zapowiedział, będzie to duża OSRG, z lądowiskiem dla śmigłowca. "CSRG, działając w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, ma możliwość korzystania ze śmigłowca do przerzucenia odpowiedniego sprzętu i ludzi" - wskazał.

Tobiszowski, który w czwartek odwiedził CSRG, wyraził zadowolenie, że Stacja będzie miała swój oddział także we wschodniej części kraju; dziękował za ten pomysł. "Wreszcie zaczynamy mówić o górnictwie polskim szeroko - w tym naszym zagłębiu śląskim i zagłębiu lubelskim. Cieszę się, że dochodzi do współpracy między kadrami kierowniczymi kopalń, kadrami badawczymi; a teraz, kiedy CSRG będzie miała przedstawicielstwo, to się cementuje to nasze środowisko górnicze" - powiedział. Wiceminister zaznaczył, że za tę inicjatywę dziękowali parlamentarzyści z Lubelszczyzny.

System ratownictwa górniczego w Polsce tworzą dwa elementy: działalność wyspecjalizowanej jednostki ratownictwa, tj. Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, oraz odpowiednio wyposażonych służb ratowniczych przedsiębiorców górniczych. CSRG utrzymuje w stałej gotowości do udziału w akcji ratowniczej specjalistyczny sprzęt i personel. W ramach grupy kooperacyjnej Stacja ma też dwie spółki. Jedna z nich, medyczna, odpowiada za badania pracowników, zaś druga zajmuje się sprawami technicznymi i dysponuje specjalistycznym sprzętem wykorzystywanym w akcjach.

Zadaniem służb ratowniczych, obok niesienia pomocy w razie zagrożenia życia lub zdrowia pracowników kopalń, jest również zapobieganie takim zagrożeniom. Dlatego ratownicy górniczy nie tylko prowadzą akcje ratownicze i usuwają skutki katastrof pod ziemią, ale na co dzień wykonują prace profilaktyczne w miejscach występowania potencjalnych zagrożeń.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE